En Güzel Üniversite Kampüsleri

Üniversite eğitimi sadece bir iş bulmaktan daha fazlasını size sunar. Elbette, öğrencilerin ilk amacı iyi bir eğitim ve ardından hayallerindeki mesleğe kavuşmaktır. Ancak güzel bir kampüsü olan üniversitede eğitim gördüğünüzde eğlence anlayışınız hatta hayat görüşünüz bile değişir! Yıllar sonra bile yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle hatırlayacağınız muhteşem anlarınızı üniversite döneminde yaşarsınız.

En güzel üniversite kampüsleri öğrenciler için basketbol sahası, sinema salonu, olimpik yüzme havuzu, tiyatro salonu vb. birçok fırsat sunar. Üstelik bu imkanları sadece vakıf üniversiteleri sağlamaz. Siz öncelikle eğitim kalitesi ve akademik kadroyu inceleyin. Ancak şahane kampüsleri olan üniversitelere de mutlaka göz atmalısınız!

İstanbul’daki En Güzel Üniversite Kampüsleri

İstanbul, Türkiye’nin nüfus ve imkan açısından en büyük şehri. Öğrenciler için birçok kütüphane, çalışma sınıfları, kurslar ve eğlence yerleri gibi sayısız seçenek bulunuyor. Güzel bir kampüs sağlayan üniversiteler de öğrenciler için kolay erişim imkanı sağlamaktadır. İstanbul, üniversite sayısı bakımından en şanslı şehirdir dolayısıyla burada güzel kampüsü olan birçok üniversite var. Aşağıda İstanbul’daki en güzel üniversite kampüsleri ve öne çıkan özelliklerini beraber inceleyelim!

Boğaziçi Üniversitesi (Devlet)

boğaziçi üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi, eğitim kalitesi ve akademik kadro açısından Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında ilk sırada yer alıyor. Herkesin hayalini kurduğu üniversite yaşamı Boğaziçi Üniversitesi tarafından farklı imkanlarla sağlanıyor. İstanbul’un farklı bölgelerinde altı kampüsü bulunsa da fakülteler ve diğer binaların büyük çoğunluğu Güney Kampüsü’nde yer alır. Burada  öğrenciler kendilerini geliştirmek için birçok kulübe katılma şansı elde edebilir.

Boğaz manzaralı dersliklerde eğitim görmek ve ders aralarında çimlere uzanarak denizi izlemek sizi mest edecektir! Müzik, edebiyat, sanat, tiyatro vb. etkinlikleri ve kırktan fazla öğrenci kulübü bulunuyor. Aynı zamanda karate, aikido, kürek, yüzme, voleybol, badminton vb. farklı dallarda spor etkinlikleri yapılmaktadır. 

Sabancı Üniversitesi (Vakıf)

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi, haftanın her günü bol etkinlik ve aktivite sunuyor! Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu kampüste iki tane de göl bulunmaktadır. Kocaman çimlikleri ve doğal güzellikleri ile her öğrencisini mutlu ediyor. Kampüste yaklaşık iki yüz bine yakın bitki var ve düzenli olarak peyzaj bakım çalışmaları yürütülmektedir.

Elliye yakın öğrenci kulübü ile her öğrenci kendini geliştirmek için farklı alanları tercih edebiliyor. Ayrıca neredeyse her gün bir konser, konferans, gösteri vb. etkinlikler yapılıyor. Aerobik salonları, kapalı fitness salonu, koşu parkı gibi yerlerin yanı sıra tenis, pilates, hip – hop vb. etkinlikler için kurslar düzenlenmektedir. Sabancı Üniversitesi kampüsü şehir merkezine uzak ancak neredeyse günün her saatinde servisle ulaşım mümkün oluyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (Devlet)

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi ‘dünyanın en yeşil 100 üniversitesi’ arasına girmeyi başaran sayılı kurumlardan biri. Beş farklı kampüsü bulunuyor ancak fakülte ve imkanların büyük kısmı Ayazağa Kampüsü’nde. İnovasyon çalışmalarına büyük önem veren kampüs 1.600.000 m2’lik bir alanda kurulmuş. Kampüste 5100 kişilik stadyum, yapay gölet, sağlık merkezi, birçok kafe ve havuz bulunuyor.

Kampüslerde öğrenciler için 11 farklı spor tesisi, okçuluktan eskrime kadar uzanan geniş bir çeşitlilik sağlanıyor. Aynı zamanda alışveriş yapabileceğiniz birçok market, kafe vb. birçok seçenekten faydalanabilirsiniz.

Bahçeşehir Üniversitesi (Vakıf)

‘İstanbul’un kalbinde’ sloganıyla Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerine muhteşem bir deniz sefası ve sınırsız etkinlik sağlıyor! Beşiktaş’ta bulunan ana kampüs her yere kolay ulaşım imkanı ile dikkat çekiyor. Ayrıca BAU öğrencilerİ için farklı programlarla yurt dışı fırsatı vermektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi kampüsü Beşiktaş, Galata ve Göztepe’de bulunuyor. Üniversite, kendi tekneleri ile öğrencilerine ring servisi ile ulaşım sağlıyor. Kampüs içinde sanatçılar, iş ve devlet insanları, yazarlar vb. önemli kişilerle etkinlikler yapılıyor. Ayrıca öğrenciler konser, tiyatro, bale vb. gösterilerden ücretsiz faydalanabiliyor.

Yeditepe Üniversitesi (Vakıf)

Sürdürülebilir kampüs özelliğiyle öne çıkan Yeditepe Üniversitesi, imkan ve sosyal çeşitlilik konusunda son derece avantajlı. Kampüs içinde kuaförden bankaya kadar birçok seçenek bulunuyor. Ayrıca öğrencilerin ruhsal ve bedensel gelişimleri için açık ve kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahaları, fitness center ve squash salonu gibi farklı alternatifler var.

Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında ‘en yeşil kampüs’ ödülü de Yeditepe Üniversitesi’ne aittir. Modern ve Selçuklu mimarisi ile 125 bin metrekarelik bir alanda eğitim – öğretim vermektedir. Öğrencileri için 7/24 sağlık hizmeti, güvenli eğitim ve engelsiz yaşam gibi sayısız seçenek sunuyor.

Galatasaray Üniversitesi (Devlet)

Galatasaray Üniversitesi

Boğaz kenarında bir üniversitede eğitim görmek ister misiniz? Galatasaray Üniversitesi, Fransızca eğitim veren en iyi üniversiteler arasında bulunuyor. Çok büyük bir kampüsü olmamasına rağmen öğrencileri için farklı etkinlikler düzenliyor. Seçkin bir üniversite olmasının avantajı sayesinde iş insanları, yazar, akademisyenler ve sanatçılar sık sık program yapmaktadır.

Ortaköy Kampüsü’ne ulaşım son derece kolay olmakla birlikte şehirle iç içe bir eğitim görebilirsiniz.

Koç Üniversitesi (Vakıf)

Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi, hareketli kampüs yaşamı ile öğrencilerine farklı fırsatlar sunuyor. Canlı faaliyet takvimi sayesinde neredeyse her gün bir söyleşi, konser ve konferansa denk gelmek mümkün. Bünyesinde 2000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, buz pisti, dans ve kardio salonları, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu gibi spor olanakları var.

Öğrencileri için Psikolojik Danışma Merkezi ve acil sağlık müdahale hizmeti de sunmaktadır. Kampüs içinde kafeterya ve yemekhane bulmanız çok kolay ve son derece çeşitli. Sanatı kampüs içine taşımayı başaran üniversite, öğrencilerine film gösterimleri, resital, tiyatro vb. etkinliklere katılma şansı tanıyor.

Ankara’daki En Güzel Üniversite Kampüsleri

Ankara’da bulunan üniversiteler güçlü eğitim kadrosuyla milyonlarca öğrencinin hayalini süslüyor. Birçok kişi için Ankara’da yaşamak sıkıcı olsa da kampüslerde renkli ve canlı bir yaşam var. Aynı zamanda birçok üniversite, şehir merkezine ring servis düzenliyor. Ankara’da okumak istiyorsanız en güzel üniversite kampüsleri ve özelliklerine beraber göz atalım!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Devlet)

Orda Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin en güzel kampüslerinden biri. Aynı zamanda Mersin ve KKTC’de de ODTÜ kampüsleri var. ‘Devrim’ yazılı büyük stadyumu ile akıllara kazınan simgesinin yanı sıra kampüs içinde neredeyse her yerde heykelleri görebilirsiniz. Sanata ve bilime verilen önemin somut göstergeleri kampüsü süslüyor!

Fizik Çimleri’nde ders arası verebilir ve hatta kışın kar savaşları yapabilirsiniz. Büyük kongre merkezi ise her gün bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kampüsün çok büyük olması nedeniyle belirli saat aralıklarında ring servisleri var. Servisler ile kampüsün her noktasına erişebilirsiniz. Kampüs içinde terzi, banka, kuaför vb. ihtiyaçlarınız için çarşı da bulunuyor. Üç farklı spor salonu ve açık / kapalı yüzme havuzları ile fiziksel gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Vakıf)

Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. 500 bin metrekarelik bir alana kurulan üniversite, öğrenciler için her imkana sahip. Aynı zamanda kampüsün büyük çoğunluğu ağaç ve bitkilerden oluşuyor. Bol bol oksijen alarak temiz havaya doyabileceğiniz nadir kampüslerden biri.

Zengin bir kültür ortamı sağlayan üniversite sanat galerisi, kitabevi, radyo vb. seçenekleriyle ön plana çıkıyor. Ayrıca saat sağlık hizmeti vererek öğrencilerine en kısa sürede gerekli müdahaleyi yapmaktadır. Kampüs içinde büfe, eczane, market, posta, bilgisayar laboratuvarları ve spor tesisleri bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi (Devlet)

Hacettepe Üniversitesi, Ankara’da iki farklı kampüste öğrencilerine eğitim veriyor. Sıhhıye’de bulunan kampüs 210 bin metrekarelik alanda, Beytepe Kampüsü ise 5.877.628 m2’lik alanda kurulmuş. Sıhhıye Kampüsü’nde öğrenciler için tekvando, basketbol, aerobik ve step gibi farklı branşlarda seçenek sunuluyor.

Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi haricinde diğer bölümler Beytepe Kampüsü’nde bulunuyor. Bu kampüs ise yeşil bir doğa, temiz bir hava ve endemik bitki türleri ile en iyiler arasında yer almaktadır. Neredeyse büyük bir orman olduğu söylenebilir. Beytepe Kampüsü Yeşil Vadi ise görenleri büyüleyen bir manzaraya sahip.

Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük kütüphanesine sahip olan sayılı üniversiteler arasında yer alıyor. Ayrıca 24 saat açık olan kütüphanesi ile öğrencilerine 7/24 ders çalışma imkanı yaratmaktadır. Her hafta düzenlenen kültür ve sanat haftası etkinliklerinde önemli kişileri konuk ediyor. Tarih, edebiyat, sanat, müzik vb. farklı alanlardan en önemli kişileri bu etkinliklerde görebilirsiniz.

Kampüs içinde farklı noktalarda neredeyse her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz marketler de bulunuyor. Ayrıca haftanın her günü hizmet veren sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Kampüste çok amaçlı spor salonu, dans salonu, aletli kondisyon salonu, çim saha ve açık tenis kortu da öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

Çankaya Üniversitesi (Vakıf)

Çankaya Üniversitesi

1997 yılında eğitim hayatına başlayan Çankaya Üniversitesi, günümüzde en iyi üniversiteler arasında yer alıyor. Şehir merkezine uzak bir konumu bulunsa da öğrencilerine özel farklı olanaklar sunmaktadır. Merkez ve Balgat kampüsleri içinde sağladığı yurt fırsatı ile öğrencilere kolay bir ulaşım imkanı veriyor. Bunun yanı sıra konferans salonu ile söyleşi, panel, sempozyum vb. etkinlikler her öğrencinin ilgisini çekebilecek konularda düzenlenmektedir.

Dans salonu, yüzme havuzu, spor salonu vb. faaliyetler ile öğrencilerin bedensel ve ruhsal gelişimleri desteklenmektedir. Aynı zamanda kampüs içinde çeşitli bankaların şube ve ATM’leri, sağlık merkezi ve ücretsiz otopark da bulunuyor. Okulun eğitim dili ise Hukuk Fakültesi hariç İngilizce. Öğrenciler, üniversiteye başladığında hazırlık sınıfı okumak zorunda.

İzmir’deki En Güzel Üniversite Kampüsleri

İzmir’in modern ve çağdaş yaşamı, denizi ve temiz havası öğrenciler için harika fırsatlar sunuyor. Ayrıca İstanbul ve Ankara’ya oranla yaşam, ulaşım, yeme & içme gibi ihtiyaçların daha ucuz olduğu söylenebilir. Sokakları ve insanları ile her an huzur bulabileceğiniz sayılı şehirlerden biri. Eğer burada okumayı düşünüyorsanız ve kararsızsanız en güzel üniversite kampüsleri ve özelliklerini beraber inceleyelim!

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Devlet)

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Devlet)

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü genellikle teknolojik alanlarda eğitim veren sayılı üniversiteler arasında yer alıyor. Eğitim kalitesi son derece yüksek ve sadece sayısal bölümlerde eğitim görebilirsiniz. Çok büyük bir yerleşim alanına sahip olmakla birlikte kampüs içinde ihtiyacınızı kolayca karşılamanız mümkün. Golf sahasından Teknokent’e kadar sayısız seçenek sunuyor.

Doğa ile iç içe bir eğitim görebileceğiniz kampüsü sayesinde sosyal yaşamınız oldukça canlanacaktır. Altmışa yakın spor kulübünün haricinde fitness salonu, dans salonu, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu gibi seçenekleri bulunuyor. Mediko ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi ile adeta bir vakıf üniversitesi imkanlarında hizmet vermektedir. Kampüs yaşamının en önemli eksiği ise şehir merkezine uzak bir konumda bulunması. Ancak her gün belirli saatlerde şehir içi ulaşım için otobüs ve dolmuş bulunuyor.

Ege Üniversitesi (Devlet)

Ege Üniversitesi (Devlet)

Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında bulunan Ege Üniversitesi, öğrencilere sağladığı sayısız imkanla ön plana çıkıyor. Pek çok üniversiteye oranla kampüsü daha büyük ve içinde her şey var! Kuru temizleme, hipermarket, kuaför, bankalar ve öğrenci çarşısı gibi birçok imkana sahip. Sunduğu çeşitlilik sayesinde kampüsten çıkmadan her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sergi salonu, kültür merkezi, açık / kapalı yüzme havuzu, öğrenci köyü ve teknolojik bir kütüphanesi bulunuyor. Bu özellikleri haricinde golf ve futbol sahaları, tenis kortları, basketbol sahası gibi sportif aktiviteler için de geniş bir alanı var.

Dokuz Eylül Üniversitesi (Devlet)

Dokuz Eylül Üniversitesi (Devlet)

Dokuz Eylül Üniversitesi, milyonlarca gencin hayalini süsleyen nadir kurumlardan biri. Üniversitenin 3 kampüsü Buca’da bir kampüsü ise Balçova’da bulunuyor. Her bir kampüs farklı özelliklere sahip ancak her öğrenci bu imkanlardan yararlanabilir. Dokuzçeşmeler Kampüsü diğer yerleşkelere oranla küçük olsa da fotokopi, kırtasiye, yemekhane gibi imkanları bulunuyor. Ayrıca Hasanağa Bahçesi’nde ders aralarında mola vermek, dinlenmek ve yürüyüş yapmak öğrencilerin en sevdiği aktivitelerden!

Üniversite bünyesinde yarı olimpik yüzme havuzu, tiyatro salonu ve farklı branşlara yönelik spor salonları bulunuyor. Elliden fazla öğrenci kulübü ile her öğrenci kendi ilgi alanına yönelik topluluğun içine kısa sürede girebilir. Büyük kampüsleri ve doğal yaşamının yanı sıra eğitim yönünden oldukça güçlü bir üniversite.

Yaşar Üniversitesi (Vakıf)

Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan Yaşar Üniversitesi, sportif faaliyetleri ile ön plana çıkıyor. Ayrıca eğitim dili İngilizce ve yurtdışı eğitim programlarıyla geniş bir seçenek sunmaktadır. Merkezde bulunması nedeniyle ulaşım son derece kolay ve etrafında her ihtiyacınız için birçok seçenek var.

Kampüs içinde stratejik oyun odası, dans stüdyosu ve fitness salonu gibi her aktiviteye yönelik birçok olanak bulunuyor. Ayrıca voleybol, futbol, basketbol gibi takım sporları için kadın ve erkek takımlarına da katılabilirsiniz. Kampüsün her noktasında kablosuz ağ sistemi ile internete bağlanabilirsiniz. Birçok duyuru dijital tanıtımlarla yapılıyor.

Farklı Şehirlerden En Güzel Üniversite Kampüsleri

İstanbul, Ankara veya İzmir’de eğitim görmek istemiyorsanız farklı şehirlerdeki en güzel üniversite kampüsleri ve özelliklerine de göz atabilirsiniz.

Akdeniz Üniversitesi (Devlet)

Akdeniz Üniversitesi

Antalya’da bulunan Akdeniz Üniversitesi, 3.483.589m2 alanı ve yüksek standartlardaki imkanlarıyla en iyi kampüslerden birini sağlıyor. Kampüs içinde bulamayacağınız hiçbir şey yok! Yakut Yaşam Alanı’nda banka, kafeterya, kargo, açık hava sinema salonu, kuaför, eczane, market vb. sayısız çeşitliliği görebilirsiniz. Burada ve kampüsün diğer noktalarında bol bol yeşil ve havuz sizi bekliyor!

1500 kişilik amfi fiyatro, hediyelik eşya ve giyim mağazaları, butik, sanat galerisi ve el sanatları atölyesi ise öğrencilere farklı avantajlar sağlıyor. Ayrıca öğrenciler psikolojik danışman ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir. Kampüs alanında uluslararası standartlarda kaliteli çim yüzeyli futbol sahası, tırmanma duvarı, kapalı yüzme havuzu, kapalı fitness salonu; voleybol, tenis, basketbol, badminton sahaları bulunuyor.

Çukurova Üniversitesi (Devlet)

Çukurova Üniversitesi

20 bin dekar arazide kurulu olan Çukurova Üniversitesi, bir doğal yaşam parkını andırıyor. Seyhan Barajı’nın hemen kıyısında bulunan üniversite modern tesisleri ve olanakları ile sayısız fırsat sunmaktadır. Kongre merkezinde sık sık söyleşi, konferans ve çeşitli toplantılar gerçekleştiriliyor. Bu sayede öğrenciler yeni iş insanları ile tanışırken kariyer planlaması da yapabiliyor.

Öğrenciler, eğitim hayatları boyunca Pop Gitar, Şan, Halk Oyunları, Süsleme Sanatları, Üflemeli Çalgılar, Piyano, Fotoğraf vb. kurslardan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Kampüs alanı içinde tenis kortları, jimnastik salonları, kayıkhane, kapalı yüzme havuzu, çim ve kapalı futbol sahası vb. spor aktiviteleri için özel yerler de bulunmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Devlet)

Karadeniz Üniversitesi

Türkiye’nin en yeşil üniversiteleri arasında yer alan KTÜ, Trabzon’da bulunuyor. On farklı kampüsü ile neredeyse her bölümden öğrenci burada eğitim görebilir. Kanuni Yerleşkesi, üniversitenin ana kampüsü olmakla birlikte burada daha fazla sosyal çeşitlilik sağlanıyor. KTÜ, Türkiye’nin en eski dördüncü üniversitesi olma özelliğini taşıyor.

Kampüslerin büyük bir kısmı doğanın içinde bulunuyor. Bir tarafında deniz diğer tarafında ormanı görebileceğiniz derslikleri öğrencilerin en büyük motivasyon kaynağı. Aynı zamanda kampüs içinde berber, kuaför, hediyelik eşya mağazası, banka, PTT gibi farklı ihtiyaçlara yönelik çözümler de var. Sahil ve Koru tesislerinde öğrenciler deniz kenarındaki kafeterya ve yemekhanelerde harika vakit geçirebiliyor.

Anadolu Üniversitesi (Devlet)

Anadolu Üniversitesi

Öğrenci şehri Eskişehir’de bulunan Anadolu Üniversitesi, yeşil ve modern kampüsü ile en iyiler listemizde yer alıyor. Üniversitenin en önemli özelliği ise 24 saat açık bir kütüphane hizmeti sunması. Aynı zamanda gece saatlerinde öğrencileri için çay ve çorba ikramı da yapılıyor. Öte yandan üç öğün yemek çıkartan sayılı üniversitelerden biri olduğu söylenebilir.

Yunus Emre ve İki Eylül kampüsleri ile hizmet veriyor. Ana yerleşke ise Yunus Emre Kampüsü. Burada tenis kortları, yarı olimpik yüzme havuzu, çok geniş bir çim sahası ve kongre merkezleri bulunmaktadır. Öğrenciler sanatçılar ve uzman kişilerle yapılan her etkinlikten ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (Vakıf)

Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Gaziantep’te bulunan HKÜ yeşil ve akıllı kampüs özelliği ile ön plana çıkıyor. Öğrenciler kampüsün her noktasında kablosuz ağ sistemine bağlanabiliyor. Aynı zamanda kendi enerjisini üreten sayılı üniversiteler arasında bulunmaktadır. Kütüphane’de bulunan kaynaklara çevrimiçi erişilebiliyor ve öğrenciler her zaman her yerde bilgi alabiliyor.

Yirmiye yakın öğrenci kulübü ile her öğrenci kendi düşünce / anlayış tarzında bir topluluğa katılabiliyor. Öte yandan kampüs içinde golf sahası, 1500 kişilik kapalı spor salonu, tenis kortu; futbol, voleybol ve basketbol sahaları bulunuyor.

Türkiye’nin En Büyük Kampüsleri

Türkiye’nin en büyük kampüsleri milyonlarca metrekarelik alanlarıyla birçok şehirden daha fazla alana sahip. Yüzölçümü açısından büyük bir alana sahip olan bu üniversiteler öğrencilerine farklı olanaklar sunuyor. Yukarıda en büyük kampüse sahip olan ODTÜ ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü incelemiştik. Şimdi diğerlerine göz atalım!

Van 100. Yıl Üniversitesi (Devlet)

Van Üniversitesi

20 Temmuz 1982’de kurulan Van 100. Yıl Üniversitesi, dört farklı kampüsüyle eğitim hayatına devam ediyor. 85 milyon m2 alanı ile yıllardır Türkiye’nin en büyük kampüsü olma özelliğini taşıyor. Üniversite bünyesinde 17 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 4 yüksekokul bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok bölümün tavan puanları henüz yeterince yüksek değil.

Kampüs içinde halı saha, çim saha, spor kompleksi gibi alanlar bulunuyor. Spor kompleksinde fitness salonu, yüzme havuzu ve basketbol sahası gibi farklı aktiviteler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kampüs içinde şiir ve müzik dinletileri, panel, sempozyum, konferans gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Erzurum Atatürk Üniversitesi (Devlet)

Erzurum Atatürk Üniversitesi

1957 yılında kurulan üniversite, Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesidir. Aynı zamanda 35 milyon metrekarelik alanı ile ODTÜ ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden sonra dördüncü en büyük kampüs, Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne aittir. Kampüs içinde banka şubeleri, ATM, PTT gibi imkanların yanı sıra üç market de bulunuyor.

Kampüs içinde araştırma hastanesi, aile hekimliği ve üç camii yer almaktadır. Öğrenciler masa tenisi, binicilik, badminton, güreş, kayak vb. birçok sportif faaliyetten ücretsiz olarak faydalanabilir ve takım oyunlarına katılabilir.