En Yüksek Taban Puanlı 20 Bölüm

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler, puanları doğrultusunda en iyi üniversite bölümü için tercih yapmak istiyor. Türkiye’de iki yüzü aşkın üniversite bulunuyor. Büyük bir kısmını devlet üniversiteleri oluştururken özel üniversitelerin sayısı da her geçen gün yükseliyor. En yüksek taban puanlı bölümler ise genellikle özel üniversitelerde tercih ediliyor. Birçok öğrenci imkan ve istihdam oranlarının fazla olması nedeniyle tercihini özel üniversitelerden yana kullanıyor.

Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ise ODTÜ, Hacettepe, Boğaziçi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi yükseköğretim kurumları en yüksek taban puanları ile dikkat çekiyor. Aşağıda en yüksek taban puanlı bölümler ve üniversitelerini inceleyerek tercih döneminiz için en iyi kararları verebilirsiniz.

En Yüksek Taban Puanlı Bölümler

En yüksek taban puanlı bölümler genellikle sayısal alanlarından oluyor. Tıp, mühendislik, hukuk, pilotaj, görsel tasarım vb. bölümler uzun yıllardır yüksek puan alan öğrenciler tarafından tercih ediliyor.

Aşağıda en yüksek taban puanlı 20 bölüm, üniversite ve şehirlerini inceleyebilirsiniz:

Tıp

Tıp programı uzun yıllardır en yüksek taban puanlı bölüm olarak öne çıkıyor. 2020 yılında 554 puanla seçilen Tıp programı, Türkiye’de pek çok devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunuyor. Tıp Fakültesi’nde eğitim görebilmek için sayısal alan puanınızın yüksek olması gerekir. Tıp Fakültesi’nde altı yıl eğitim gören öğrenciler mezun olduğunda ‘tıp doktoru’ unvanını almaktadır. Altı yıllık eğitim süresince teorik ve pratik eğitimler verilir. Son senede ise öğrenciler intörn (stajyer) olarak klinik eğitim almaktadır.

Tıp bölümü en zor ve en yorucu programlar arasındadır. Öğrenciler, Kardiyovasküler ve Solunum Sistemi, Neoplazi ve Hematopoetik Sistem Hastalıkları, Halk Sağlığı, Adli Tıp, Gastrointestinal Sistem ve Metabolizma gibi derslerde eğitim görmektedir. Tıp Fakültesi mezunları hastanede asistan doktor olarak çalışmaya başlar. Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerek branş (uzmanlık alanı) seçmek mümkündür. Kulak Burun Boğaz, Kadın Doğum ve Hastalıkları, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı, Genel Cerrahi, Dahiliye, Dermatoloji, Nöroloji, Kardiyoloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi vb. uzmanlık bölümleri seçilebilir.

Taban Puanı Yüksek Olan Tıp Fakülteleri

Bünyesinde tıp fakültesi bulunduran üniversitelerin sayısı yüzü aşmış durumdadır. Aşağıda en yüksek puanla seçilen tıp fakültesi ve üniversitelerini inceleyebilirsiniz:

 Üniversite   ŞehirTaban PuanEğitim Dili
İstanbul Medipol Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul554 İngilizce
Koç Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul553 İngilizce
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul549 İngilizce
İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Devletİstanbul545 İngilizce
İstanbul Medipol Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul544 Türkçe
Hacettepe Üniversitesi DevletAnkara540 İngilizce
Hacettepe Üniversitesi DevletAnkara535 Türkçe
Yeditepe Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul535 İngilizce
İstanbul Üniversitesi Devletİstanbul530 Türkçe
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu) VakıfAnkara529 Türkçe
Ankara Üniversitesi DevletAnkara528 Türkçe
İstinye Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul527 İngilizce
Başkent Üniversitesi (burslu) VakıfAnkara526 İngilizce
Ege Üniversitesi Devletİzmir526 Türkçe
Marmara Üniversitesi Devletİstanbul525 İngilizce
Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi (burslu) Vakıfİstanbul525 Türkçe
Başkent Üniversitesi (burslu) VakıfAnkara524 Türkçe
Gazi Üniversitesi DevletAnkara523 Türkçe
Dokuz Eylül Üniversitesi Devletİzmir521 Türkçe

Yukarıda yer alan özel üniversite tıp bölümlerinde burslu veya %50 indirimle eğitim görebilirsiniz. En iyi tıp bölümleri genelde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunuyor.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği, uzun yıllardır sayısal alanda yüksek taban puanıyla öğrenci alımı yapıyor. Türkiye’de neredeyse her üniversitede bilgisayar mühendisliği lisans programı var. Ancak en iyi üniversiteler 500 tam puan ve üstü alım yapmaktadır. Bu üniversitelerde eğitim görmek ilerde iş bulma oranınızı arttırırken yurtdışında çalışma imkanı da sunar.

Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar ekipmanları, donanım ve yazılım alanında geliştirmelerin yapılmasını sağlayan bir mühendislik disiplinidir. Bilgisayar ve dijitalleşmenin olduğu her ortamda üst düzey yönetici olarak çalışabilirler. Aynı zamanda yazılım veya program geliştirebilir, çeşitli algoritmaların üzerinde çalışma imkanı bulabilirler. Bilgisayar Mühendisliği tercih eden öğrenciler, dört yıllık eğitimin ardından mezun olur.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde algoritma, olasılık ve istatistik, bilgisayar ağları ve veri haberleşmesi, elektronik devre, programlama dili, ayrık matematik, işletim sistemleri, yazılım mühendisliği vb. dersler bulunur. Uzun yıllardır en iyi sayısal bölümler arasında yer almakla birlikte istihdam oranları yüksektir.

En İyi Bilgisayar Mühendisliği Üniversiteleri

Bilgisayar mühendisliği en iyi üniversiteler ve taban puanlarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

ÜniversiteTaban PuanıEğitim Dili
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul546İngilizce
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul545İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara543İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara538İngilizce
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul531İngilizce
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul530İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara529Türkçe
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul520İngilizce
Galatasaray ÜniversitesiDevletİstanbul520Fransızca
Yeditepe Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul516İngilizce
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara516İngilizce
Yıldız Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul507Türkçe

Elektrik – Elektronik Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği taban puanları her geçen sene yükselmeye devam ediyor. Elektrik Elektronik Mühendisliği, elektrik ve elektronik haberleşme aletleri üzerine çalışılan bir mühendislik disiplinidir. Bir projenin tasarım aşamasından son ana kadar her alanda elektrik elektronik mühendisleri çalışır. Elektrik elektronik mühendisleri, haberleşme teknolojileri ve elektriğin olduğu her alanda ya da sanayi ve otomotiv sektöründe çalışabilir. Pek çok mühendislik alanına göre sektörleri daha geniştir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği, dört yıllık bir lisans programıdır. Lisans süresince matematik, programlama dili, C programlama dili, kimya, fizik, cebir, diferansiyel denklemler, devre analizi, mikroişlemciler vb. derslerde eğitim alınır. Bu nedenle bölüm dersleri genellikle matematik ağırlıklıdır.

En yüksek taban puanlı bölümler arasında yer alan Elektrik Elektronik Mühendisliği, günümüzde en fazla tercih edilen bölümlerden biridir. Mezun olanlar enerji dağıtım şirketleri, hastaneler, elektrik santralleri, fabrikalar ve telekomünikasyon şirketleri gibi pek çok yerde iş bulabilir. Öte yandan yurtdışında iş olanağı da oldukça fazladır.

En İyi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Üniversiteleri

En iyi elektrik – elektronik mühendisliği üniversiteleri diğer lisans bölümlerinde olduğu gibi üç büyük şehirde konumlanmıştır. Vakıf üniversiteleri, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü için çok sayıda burslu ve indirimli kontenjanlar açmaktadır.

ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul545 İngilizce
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul542 İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara541 İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara531 İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara526 Türkçe
İstanbul Teknik Üniversitesi*Devletİstanbul526 İngilizce
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul525 İngilizce
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara505 İngilizce
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul499 İngilizce

*İstanbul Teknik Üniversitesi ‘Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’ lisans programıyla alım yapmaktadır.

Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği, birçok mühendislik disiplinini bünyesinde barındırır. Türkiye’de iyi bir üniversitede endüstri mühendisliği okuduğunuz takdirde iş bulma olasılığınız oldukça yüksektir. Aynı zamanda iş kolu kapsamı oldukça geniştir. Bölümün mottosu ‘minimum maliyet ve maksimum verim’dir. Makine, insan ve malzemenin yer aldığı her yerde endüstri mühendislerine ihtiyaç duyulur. Endüstri mühendisliği, kısaca üretimden itibaren her aşamanın sorunsuz yönetilmesini sağlar.

Endüstri Mühendisliği bir lisans programıdır ve dört yıllık eğitimin ardından öğrenciler ‘Endüstri Mühendisi’ olarak mezun olur. Neredeyse her sektörde endüstri mühendisleri çalışabilir. Bankacılık, otomotiv, sanayi, savunma sanayi, yazılım, bilişim ve her sektörden firma, endüstri mühendislerine ihtiyaç duymaktadır.

Endüstri mühendisliği dersleri genellikle sayısal ağırlıklıdır. Ancak pek çok mühendislik disiplinine göre dersleri ve eğitimi kısmen daha kolaydır. İşletmenin temelleri, fizik, maliyet muhasebesi, diferansiyel denklemler, iş hukuku, ergonomi vb. derslerde eğitim görülmektedir. Diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi son sene staj yapmak zorunludur.

Endüstri Mühendisliği En İyi Üniversiteler

Endüstri mühendisliği en iyi üniversiteler taban puanları ve şehirlerini aşağıda inceleyebilirsiniz. Türkiye’de pek çok vakıf üniversitesi ücretli endüstri mühendisliği bölümü açmaktadır. Aynı şekilde pek çok devlet üniversitesinde de endüstri mühendisliği programı bulunuyor. Bu nedenle en iyiler arasında tercih yapmak geleceğiniz için daha iyi bir yatırım olacaktır.

ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul538İngilizce
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul537İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara528İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara520İngilizce
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul519İngilizce
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul513İngilizce
TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara510Türkçe
Galatasaray ÜniversitesiDevletİstanbul509Fransızca
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (%50 indirim)VakıfAnkara509İngilizce
Yıldız Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul495İngilizce
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara495İngilizce
Türk – Alman ÜniversitesiDevletİstanbul484Almanca

Hukuk

Hukuk en iyi eşit ağırlık bölümleri ve en yüksek taban puanlı bölümler arasında yer alıyor. Türkiye’de hukuk fakültesinde eğitim görebilmeniz için 125 bin sıralamadan daha geride olmamanız gerekir. Aksi takdirde hukuk fakültelerinde eğitim alamazsınız. Hukuk fakültesi mezunları, Türkiye’de çok geniş bir alanda istihdam edilebilir. Hukuk bölümü, işsizlik oranlarının en düşük olduğu alanlar arasındadır. Bu nedenle her yıl en yüksek taban puanlı bölümler arasına girmektedir.

Hukuk Fakültesi mezunları kendi bürolarını açarak avukat olabilir veya hâkimlik & savcılık sınavlarına girerek meslek hayatları için farklı bir yolu tercih edebilir. Noter, icra müdürlüğü, anayasa mahkemesi, Sayıştay vb. birçok kamu kurumunda Hukuk fakültesi mezunlarına ihtiyaç duyulur. Mezunlar ilgili formasyonlarla hem kamuda hem de özel sektörde çok geniş bir iş olanağına sahiptir.

Hukuk bölümü dersleri arasında medeni hukuk, anayasa hukuku, Roma Hukuku, psikoloji, etkili konuşma ve hitabet, idare hukuku, genel kamu hukuku, tüketici hukuku, banka hukuku, arabuluculuk vb. yer alır. Hukuk fakültesi mezunları, avukat olabilmek için bir yıl; hakim & savcı olabilmek için ise iki yıl zorunlu staj yapmalıdır.

En İyi Hukuk Fakülteleri

En iyi hukuk fakülteleri güçlü akademik kadro ve öğrencilere sunulan ek imkanlarla ön plana çıkıyor.

                         Üniversite Şehir  Taban PuanEğitim Dili
Galatasaray ÜniversitesiDevletİstanbul530Fransızca
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul523Türkçe
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara519Türkçe
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara512Türkçe
Yeditepe Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul500Türkçe
Koç Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul497Türkçe
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (%50 indirim)VakıfAnkara493Türkçe
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul492Türkçe
Ankara ÜniversitesiDevletAnkara467Türkçe
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul466Türkçe
İstanbul ÜniversitesiDevletİstanbul464Türkçe
İstanbul Bilgi Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul463Türkçe
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara459Türkçe
Marmara ÜniversitesiDevletİstanbul451Türkçe

Makine Mühendisliği

Makine Mühendisliği, mekanik sistemlerin üretiminden bakımına kadar her aşamasıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Günümüzde hala en çok tercih edilen mühendislik disiplinleri arasında bulunur. Dijitalleşme ve makine çağının getirisiyle birlikte makine mühendisleri neredeyse her sektörde çalışma imkanı edinebilir. Ayrıca yabancı dilinizi geliştirdiğinizde ve uluslararası geçerliğe sahip bir diploma sahibi olduğunuzda dünyanın pek çok ülkesinde çalışma fırsatınız da olacaktır. Dolayısıyla makine mühendisliği günümüzde halen popülerliğini korumaktadır.

Makine Mühendisleri, makinelerin tasarımı, üretimi, işletimi ve bakımından sorumludur. Makinelerin verimli ve güvenli çalışabilmesi makine mühendislerinin çalışma stiliyle doğrudan ilgilidir. Modern çağdaki pek çok alet ve makine, makine mühendislerinin çalışmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle istihdam oranları da yüksektir. Pek çok firma ve sanayi alanı makine mühendislerine ihtiyaç duyar.

Uzun yıllardır en iyi sayısal bölümler arasında yer alan makine mühendisliği, çevre sorunları ve malzeme kullanımı gibi konularla da doğrudan ilgilenir. Makine mühendisliği dersleri arasında bilgisayar destekli teknik resim, kontrol sistemleri, istatistik, içten yanmalı motorlar, termodinamik, akışkanlar mekaniği vb. yer almaktadır. Bölüm dersleri diğer mühendislik bilimleriyle iç içedir.

En İyi Üniversiteler Makine Mühendisliği

Makine mühendisliği en iyi üniversiteler ve taban puanlarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

ÜniversiteŞehir Taban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul533İngilizce
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul530İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara526İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara517İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara511Türkçe
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (%50 indirim)VakıfAnkara502İngilizce
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul500Türkçe
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul496İngilizce
Koç Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul498İngilizce
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara488İngilizce
Türk – Alman ÜniversitesiDevletİstanbul482Almanca

Moleküler Biyoloji Ve Genetik

Moleküler Biyoloji ve Genetik son yılların en gözde lisans programları arasında bulunuyor. Çok disiplinli bir bölüm olması sayesinde Biyoloji, Fizik, Kimya, Tıp vb. bilimlerle ilişkilidir. Tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara kadar her şey Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünün konusudur. Transkripsiyon ve translasyonun temel süreçleri, genetik çeşitlilik, virüs ve bakteriler, gen hastalıkları vb. konular Moleküler Biyoloji ve Genetik programının temelini oluşturur.

Moleküler Biyoloji ve Genetik dersleri arasında genel biyoloji, genel fizik, genel kimya, mikrobiyoloji, viroloji, moleküler genetik, immünoloji, kanser biyolojisi vb. yer alır. Aynı zamanda öğrenciler eğitim boyunca birçok deney ve gözleme de şehit olur. Mezunlar hastanelerde, araştırma merkezlerinde, tüp bebek merkezlerinde, laboratuvarlarda çalışabilir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik En İyi Üniversiteler

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü sayısal puan türünde alım yapmaktadır. Aşağıda moleküler biyoloji ve genetik en iyi üniversiteler ve şehirlerini inceleyebilirsiniz:

ÜniversiteŞehir Taban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul535İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara517İngilizce
Koç Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul501İngilizce
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul499İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara488İngilizce
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul478İngilizce
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul478İngilizce
Bahçeşehir ÜniversitesiVakıfAnkara473İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (%50 indirim)VakıfAnkara465İngilizce
Başkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara462Türkçe
İzmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüDevletİzmir456İngilizce
Biruni ÜniversitesiVakıfİstanbul453İngilizce

Diş Hekimliği

Türkiye’deki en prestijli ve saygın mesleklerden biri de diş hekimliğidir. Senelerdir en yüksek puanlı bölümler arasında yer alan diş hekimliği pratik, teorik ve klinik eğitimlerden oluşur. Akademik tıp disiplini olan diş hekimliği bölümünde, öğrenciler beş yıl eğitim görür. Beş yıllık eğitimin son bir yılında öğrenciler stajyer olarak çalışır. Öğrenciler, mezun olduktan sonra Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ile meslek hayatlarında önemli bir başarıyı elde eder.

Diş hekimliği dersleri arasında protetik diş tedavileri, oral biyoloji, dental anestezi, kardiyoloji ve koruyucu diş hekimliği, diş hekimliği radyolojisi, iç salgı ve boşaltım sistemleri bulunur. Genellikle ilk iki yılda fakültede görülen dersler, sonraki yıllarda hastanelerde yapılır. Diş Hekimliği bölümü mezunları kamu ve özel sektörde çalışabilir.

En İyi Fakülteler Diş Hekimliği

Diş hekimliği bölümü sayısal puan türüyle alım yapmaktadır. Bölüm puanları oldukça yüksektir ancak her sene tüm kontenjanlar dolar. Diş hekimliği en iyi üniversiteler ve taban puanlarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
Yeditepe Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul519İngilizce
İstanbul ÜniversitesiDevletİstanbul505Türkçe
Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul503Türkçe
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara497Türkçe
Başkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara495Türkçe
İstanbul Medipol Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul493İngilizce
Başkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara493İngilizce
İstanbul ÜniversitesiDevletİstanbul492Türkçe
Ege ÜniversitesiDevletİzmir491Türkçe
Marmara ÜniversitesiDevletİstanbul490İngilizce
Ankara ÜniversitesiDevletAnkara490Türkçe

Psikoloji

Son yılların en gözde bölümleri arasında psikoloji yer alıyor. Eşit ağırlık puan türüyle alım yapan Psikoloji, üniversitelerin Fen – Edebiyat Fakülteleri bünyesinde bulunmaktadır. Öğrenciler, dört yıllık lisans eğitimi sonrasında ‘psikolog’ unvanını almaya hak kazanır. Bölümün temel amacı insanın ruh ve davranışlarını incelemektir. Zihinsel işlevler, sosyalleşme ve bilinç ya da bilinç dışı davranışlar psikoloji bölümünün temel konularını oluşturur.

Psikoloji mezunları pek çok kamu kuruluşunda ve özel sektörde çalışabilir. Kendi kliniğini açmak isteyen psikologlar ‘klinik psikoloji’ alanında yüksek lisans yapmalıdır. Bölüm dersleri arasında deneysel yöntemler, beyin ve davranış, bilişsel ve sosyal gelişim, gelişim psikolojisi, kişilik psikolojisi, sosyal psikoloji yer alır.

Psikoloji En İyi Üniversiteler

Psikoloji bölümü genel olarak yüksek puanlara sahiptir.. Aşağıda psikoloji taban puanları ve eğitim dili bilgilerini inceleyebilirsiniz:

ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
İhsan Doğramacı Bilkent ÜniversitesiVakıfAnkara504İngilizce
Koç ÜniversitesiVakıfİstanbul502İngilizce
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul492İngilizce
Özyeğin ÜniversitesiVakıfİstanbul479İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara474İngilizce
İstanbul Bilgi ÜniversitesiVakıfİstanbul472İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji ÜniversitesiVakıfİstanbul468İngilizce
Bahçeşehir ÜniversitesiVakıfİstanbul467İngilizce
Yeditepe ÜniversitesiVakıfİstanbul466İngilizce
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara446Türkçe

Pilotaj

Pilotaj bölümünde modern uçakları kullanabilmek için pilotlar yetiştirilir. Sivil Havacılık kurallarına uygun olarak yetiştirilen pilotlar, dünyanın pek çok noktasında iş bulabilir. Yüksek maaş ve saygın bir meslek olması nedeniyle son yıllarda binlerce öğrencinin gözdesi haline gelmiştir. Pilotaj bölümünde teorik ve uygulamalı dersler bulunmaktadır. Pilotaj bölümünden mezun olanlar ‘pilot’ unvanını almaya hak kazanır ve havacılık sektöründe çalışabilir.

Teorik derslerini başarıyla geçen adaylar Sivil Havacılık Kurumu’nun düzenlediği sınavdan da en az 75 puan almalıdır. 75 puan alan öğrenciler, uygulamalı derslere geçiş yapar. Simülatör üzerinden başlanan uçuş çalışmaları, sonrasında gerçek uçaklarla devam eder. Uçuşlar sırasında deneyimli pilotlar veya bölüm hocaları, öğrencilere eşlik eder.

Pilotaj En İyi Üniversiteler

Son yıllarda özellikle vakıf üniversitelerinde pilotaj bölümleri açılmaya başlanmıştır. Bölüm, sayısal puan türündeki başarıya göre öğrenci alımı yapmaktadır. Pilotaj en iyi üniversiteler ve diğer bilgileri aşağıda:

ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
Özyeğin ÜniversitesiVakıfİstanbul532İngilizce
Eskişehir Teknik ÜniversitesiDevletEskişehir523 İngilizce
KTO Karatay Üniversitesi (burslu) (yüksekokul)VakıfKonya521İngilizce
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu) (yüksekokul)Vakıfİstanbul520İngilizce
Atılım Üniversitesi (burslu) (yüksekokul)VakıfAnkara515İngilizce
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara514İngilizce
İstanbul Okan ÜniversitesiVakıfİstanbul513İngilizce
Girne Amerikan Üniversitesi (burslu) (yüksekokul)VakıfKKTC506İngilizce
Antalya Bilim Üniversitesi (burslu) (yüksekokul)VakıfAntalya502Türkçe
Girne ÜniversitesiVakıfKKTC501İngilizce
Özyeğin Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul332İngilizce

Fizik

Fizik bölümü Türkiye’de sıralamanın çok uç noktalarda yer aldığı programlardan biridir. 2020 yılında Koç Üniversitesi 539 puanla alım yaparken Kırıkkale Üniversitesi 225 puanla öğrenci alımı gerçekleştirmiştir. Fizik bilimi doğa, gökyüzü, madde, atom, yıldız, atom altı parçacıkları vb. birçok konuda araştırma yapar.

Fizik bölümü sayısal alandan öğrenci almaktadır. Mezunlar akademisyen olmayı veya bilim adına çalışmayı tercih etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Fizik bölümü mezunlar pedagojik formasyon ile fizik öğretmeni veya fen bilgisi öğretmeni olarak çalışabiliyordu. Ancak günümüzde pedagojik formasyon kaldırıldı.

Fizik bölümü dersleri arasında termodinamik, kuantum fiziği, elektromagnetik teori, nükleer fizik, atom ve moleküler fiziği bulunur. Lisans eğitimi süresince teorik ve uygulamalı derslerle öğrenciler geliştirilir.

Fizik Bölümü En İyi Üniversiteler

Fizik bölümü en iyi üniversiteler genellikle İngilizce eğitim vermektedir. İngilizce eğitim veren üniversitelerde bir yıllık hazırlık sınıfı okumak zorunludur.

ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul539İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara525İngilizce
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul504İngilizce
Koç Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul499İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (%50 indirim)VakıfAnkara498İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara472İngilizce
Yeditepe Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul424İngilizce
İzmir Ekonomi Üniversitesi (burslu)Vakıfİzmir371İngilizce
İzmir Teknoloji EnstitüsüDevletİzmir342İngilizce

Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği bölümü ilk defa 2019 yılında açıldı. Günümüzde yapay zeka kavramının hayatımızda büyük bir alanı kaplamasıyla birlikte bu yönde yeni bir iş kolu da doğdu. Yapay Zeka Mühendisliği bölümü şu an için birkaç üniversitede yer alıyor. Ancak ilerleyen yıllarda daha fazla üniversitenin bu bölümü açması bekleniyor. Yeni bir bölüm olmasına rağmen taban puanı en yüksek bölümlerden biri.

Yapay Zeka Mühendisleri, dijitalleşme ile birlikte modern dünyanın her alanında iş bulabilir. Yapay zekanın kullanıldığı otomotiv, sağlık, haberleşme ve telekomünikasyon, enerji, giyilebilir teknoloji vb. pek çok alanda yapay zeka mühendisleri çalışabilir.

En İyi Yapay Zeka Mühendisliği Üniversiteleri

En iyi yapay zeka mühendisliği üniversiteleri şu an için oldukça sınırlı. Sadece Hacettepe Üniversitesi, TOBB ETÜ ve Bahçeşehir Üniversitesinde bölüm bulunuyor.

                     ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara525İngilizce
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara512İngilizce
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul507İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (%50 indirim)VakıfAnkara493İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ücretli)VakıfAnkara 451İngilizce
Bahçeşehir Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul448İngilizce
Bahçeşehir Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul357İngilizce

İşletme

İşletme bölümü eşit ağırlık puan türünde alım yapmaktadır. En fazla tercih edilen bölümler arasında yer alır ve Türkiye’de pek çok üniversitede İşletme bölümü vardır. İş dünyasına hizmet veren her işletme, firma ve şirketin kuruluşu, gelişimi, yönetimi, pazarlaması vb. her alanında İşletme mezunlarına ihtiyaç duyulur. Bu nedenle her yıl binlerce öğrenci işletme bölümünü tercih eder.

İşletme mezunları kamu kurumlarında ve özel sektörde pek çok yerde çalışabilir. Kamu kurumlarında çalışmak için KPSS’den 80 puan civarında bir başarı göstermek gerekir. Sayıştay denetçiliği, kaymakam, mali hizmetler uzman yardımcılığı vb. unvanlarla işletme mezunları iş bulabilir. Özel sektörde ise bankacılık, gayrimenkul, yatırım, finans kuruluşları, pazarlama ve tanıtım şirketleri, turizm, inşaat vb. alanlarda çalışmak mümkündür.

İşletme En İyi Üniversiteler

Türkiye’de işletme programlarının bir hayli fazla olması nedeniyle üniversite tercihi geleceğinizi şekillendirebilir. İşletme en iyi üniversiteler devlet ve vakıf kuruluşlarıdır, bu yükseköğretim kurumlarında eğitim görmek CV’niz için en etkili faktörü oluşturabilir.

                                  ÜniversiteŞehirTaban PuanEğitim Dili
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul510İngilizce
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul507İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara496İngilizce
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul494İngilizce
Galatasaray ÜniversitesiDevletİstanbul489İngilizce
Koç Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul482İngilizce
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiDevletAnkara474İngilizce
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara472Türkçe
Bahçeşehir Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul453İngilizce
İstanbul Bilgi Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul435İngilizce
MEF Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul434İngilizce

Uçak Mühendisliği

Uçak Mühendisliği bölümü uzay ve havacılık ekipmanlarının ihtiyaç duyduğu mühendisleri yetiştirir. Başta uçak olmak üzere havacılık ekipmanlarının tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi, bakım ve onarımı uçak mühendisliğinin alanıdır. Uçağın aerodinamik sistemi, uçuş güvenliği vb. konular da uçak mühendisliği ile ilişkilidir.

Uçak mühendisleri, havacılık sektöründe rahatlıkla iş bulabilir. Son yılların en gözde meslekleri arasında yer alması nedeniyle puanları oldukça yüksektir. Ancak yüksek maaş, kolay istihdam ve zevkli bir bölüm olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda ücretli uçak mühendisliği bölümleri puanı daha düşüktür. Uçak Mühendisleri havacılık sanayisinde, askeri kurumlarda, sivil havacılık sektörlerinde çalışabilir.

Uçak Mühendisliği dersleri arasında uçak mühendisliği ve tasarım, mukavemet, sayısal analiz, uçuş mekaniği, olasılık ve istatistik, hava uzay malzemeleri vb. bulunur. Öğrenciler, zorunlu staj ile de eğitim görür.

Uçak Mühendisliği En İyi Üniversiteler

Uçak mühendisliği sayısal puan türüyle alım yapıyor. Türkçe eğitim ağırlıklıdır ancak bazı üniversiteler eğitim dili olarak İngilizceyi seçmiştir. Uçak mühendisliği en iyi üniversiteler aşağıda:

Üniversite ŞehirTaban PuanıEğitim Dili
İstanbul Teknik ÜniversitesiDevletİstanbul519Türkçe
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara500İngilizce
 Necmettin Erbakan Üniversitesi (burslu)VakıfKonya462Türkçe
 İstanbul Gelişim Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul461Türkçe
 Erciyes ÜniversitesiDevletKayseri457Türkçe
 Girne Üniversitesi (burslu)VakıfKKTC435İngilizce
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (ücretli)VakıfAnkara352İngilizce
İstanbul Gelişim Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul328Türkçe
İstanbul Gelişim Üniversitesi (%25 indirimli)Vakıfİstanbul326Türkçe
Girne Üniversitesi (%50 indirimli)VakıfKKTC283İngilizce

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler, disiplinler arası bir bölümdür. Hukuk, siyaset bilimi, tarih, coğrafya, ekonomi vb. pek çok bilim dalıyla yakından ilişkilidir. Dolayısıyla uluslararası İlişkiler bölümü ülkeler arası anlaşmalar, dış politika, küresel ilişkiler vb. birçok konuyla yakından ilgilidir. İlişkilerin düzenlenmesi, politikanın temelleri, geçmişte yaşanan ve gelecekte yaşanması muhtemel olaylar gibi pek çok alan uluslararası ilişkinin temellerini oluşturur.

Uluslararası İlişkiler bölümü dersleri arasında siyasi tarih, siyaset bilimi, anayasa hukuku, kamu hukuku, iktisat, mikro / makro iktisat, politika analizi, uygarlıklar tarihi, sosyoloji vb. yer alır. Bölüm mezunları uluslararası analist olarak anılmaktadır. Bölüm mezunları sivil toplum kuruluşları, çok uluslu şirketler ve kamu kurumlarında çalışabilir.

Uluslararası İlişkiler En İyi Üniversiteler

Uluslararası ilişkiler bölümü en iyi üniversiteler genellikle vakıf kuruluşlarıdır. Öte yandan devlet üniversiteleri de yüksek puanlarla alım yapmaktadır. Uluslararası ilişkiler bölümü, eşit ağırlık puan türüne göre öğrenci alır.

Üniversite ŞehirTaban PuanıEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul499İngilizce
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara485İngilizce
Galatasaray Üniversitesi Devletİstanbul481Fransızca
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul470İngilizce
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (burslu)VakıfAnkara456İngilizce
İstanbul Bilgi Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul430İngilizce
Koç Üniversitesi (%50 indirimli)Vakıfİstanbul413İngilizce
Kadir Has Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul410İngilizce
Hacettepe ÜniversitesiDevletAnkara392İngilizce

Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim Bilişim Sistemleri, yüksek puanlı bölümler arasında yer almasına rağmen çok fazla popüler değildir. Birçok öğrencinin henüz bu bölümden haberi yoktur. Dolayısıyla popülerliğini son yıllarda kazanmaya başlamıştır. Yönetim Bilişim Sistemleri işletme ve yazılım ağırlıklı derslere sahiptir. Bilgi yönetimi, insan ve teknolojinin bir arada olduğu her yerde yönetim bilişim sistemlerine ihtiyaç vardır.

Yönetim bilişim sistemleri bölümü eşit ağırlık puan türüyle alım yapmaktadır. Bölüm dersleri arasında yeni iletişim teknolojileri, işletme, işletme analitiği, sistem analizi ve tasarımı, marka yönetimi, veri tabanı programlama, veri madenciliği vb. bulunmaktadır. Dört yıllık lisans eğitiminin ardından öğrenciler Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı olarak pek çok sektörde iş bulabilir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı KPSS ve özel sektörde çalışabilir. KPSS’de atanmak için 85 civarında bir puan almak gerekir. Özel sektörde ise bankacılık, finans kuruluşları, hastaneler, haberleşme, enerji, sanayi vb. çeşitli alanlarda istihdam oranı yüksektir.

Yönetim Bilişim Sistemleri En İyi Üniversiteler

Yönetim bilişim sistemleri en iyi üniversiteler son yıllarda her dönem yükselen puanlarıyla dikkat çekiyor. Aşağıda bölüme dair taban puan, eğitim dili, üniversite şehri ve burs oranları gibi pek çok bilgiyi inceleyebilirsiniz.

                            Üniversite ŞehirTaban PuanEğitim Dili
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul486İngilizce
Özyeğin Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul486İngilizce
Yeditepe Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul450İngilizce
İstanbul Bilgi Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul440İngilizce
Kadir Has Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul423İngilizce
Marmara ÜniversitesiVakıfİstanbul399İngilizce
İstanbul Medipol Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul398İngilizce
Yaşar Üniversitesi (burslu)Vakıfİzmir395İngilizce

İlahiyat

İlahiyat bölümü sözel puan türüyle alım yapmaktadır. Son yıllarda yüksek puanlarıyla dikkat çeken İlahiyat bölümü, temel anlamda İslamiyet’i ele alır. Toplumu din konusunda aydınlatmak üzere bilim insanları yetiştirilir. İlahiyat bölümünde Türkçe, Arapça veya İngilizce eğitim görülebilir. Genelde Arapça eğitim verilir ve öğrenciler bir yıl hazırlık sınıfında okur. Dolayısıyla eğitim süresi beş yıldır.

İlahiyat bölümü dersleri arasında din psikolojisi, tefsir tarihi, Kur’an-ı Kerim okuma, çağdaş islam hukuku, hadis tarihi, Hz. Muhammed’in hayatı vb. yer alır. İlahiyat bölümü mezunları KPSS, DHBT gibi sınavlarla kamu kurumlarında çalışmak mümkündür.

En İyi İlahiyat Üniversiteleri

En iyi İlahiyat üniversiteleri ve bölüm puanlarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

                          ÜniversiteŞehirTaban PuanıEğitim Dili
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul516Türkçe
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul450Türkçe
Marmara ÜniversitesiDevletİstanbul436Arapça
Marmara ÜniversitesiDevletİstanbul420İngilizce
Marmara ÜniversitesiDevletİstanbul404Türkçe
İstanbul ÜniversitesiDevletİstanbul402İngilizce
Ankara ÜniversitesiDevletAnkara402İngilizce
Uludağ ÜniversitesiDevletBursa369Türkçe
Necmettin Erbakan ÜniversitesiDevletKonya361Türkçe

Medya ve Görsel Sanatlar

Medya ve Görsel Sanatlar bölümü, birçok sanatla yakından ilişkilidir. Fotoğrafçılıktan animasyon tasarlamaya kadar çok kapsamlı bir bölümdür. Görsel ve medya sanatlarının üretimi, pazarlanması ve medya sektörünün geliştirilmesi için çalışmalar yapılır. Medya ve Görsel Sanatlar bölümü Türkiye’de çok az üniversitede yer almasına rağmen puanları oldukça yüksektir.

Sözel puan türüyle alım yapılır ve öğrenciler dört yıl boyunca eğitim görür. Medya ve Görsel Sanatlar bölümü dersleri arasında  medya tarihi, ekonomi, sanatta yaratıcı düşünce ve estetik, tipografi, ekonomi, temel sanat tarihi, iletişim, metin yazarlığı, renk ve harmoni, dünya sineması vb. yer alır.

Medya ve görsel sanatlar mezunları medyanın her alanında iş bulabilir. Freelance çalışabilir veya kendi atölyelerini kurabilir.

Medya ve Görsel Sanatlar En İyi Üniversiteler

Medya ve Görsel Sanatlar bölümü çok yönlü bir akademik disiplindir. Bölüm mezunları için çok sayıda istihdam olanağı vardır.

                        Üniversite ŞehirTaban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul492İngilizce
Koç Üniversitesi (%50 indirimli)Vakıfİstanbul406İngilizce
İstanbul Medipol Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul359Türkçe
Koç Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul323İngilizce
İstanbul Medipol Üniversitesi (%50 indirimli)Vakıfİstanbul246Türkçe

Karşılaştırmalı Edebiyat

Karşılaştırmalı Edebiyat, en yüksek DİL puanıyla alım yapan bölümdür. Bu bölümde birçok kültüre ait edebi eserler karşılaştırılır. Ayrıca birçok üniversitede İngilizce hazırlık zorunludur. Öğrenciler, Batı dillerine ait eserleri, Mitolojik ögeleri ve kültürlere dair en önemli olayları öğrenir. Roman, şiir, tiyatro, öykü vb. edebi eserler incelenir ve öğrencilerin son sınıfta staj yapması zorunludur.

Karşılaştırmalı edebiyat bölümü dersleri arasında edebiyatta temel kavramlar, mitoloji, Batı kültür tarihi, Türk edebiyatı, imge bilim, Ortadoğu kültürü ve edebiyatı, Amerikan kültürü ve edebiyatı, popüler kültür vb. yer alır. Dil puan türünde en fazla tercih edilen bölümlerden biridir. Bölüm öğrencileri, bölüme girdikleri yabancı dil haricinde ekstra bir dil daha öğrenir.

Karşılaştırmalı Edebiyat En İyi Üniversiteler

Karşılaştırmalı edebiyat en iyi üniversiteler genellikle vakıf üniversiteleridir. Aynı zamanda köklü devlet üniversiteleri de bu bölüm için kontenjan açmaktadır.

Üniversite ŞehirTaban PuanEğitim Dili
Koç Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul521İngilizce
Koç Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul473İngilizce
İstanbul Bilgi Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul467İngilizce
İbn Haldun Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul444İngilizce
Koç Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul407İngilizce
Dokuz Eylül ÜniversitesiDevletİstanbul366Türkçe
Eskişehir Osman Gazi ÜniversitesiDevletEskişehir354Türkçe
Selçuk ÜniversitesiDevletKonya297Türkçe
İstanbul Bilgi Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul 224İngilizce

Çeviribilim

Çeviribilim bölümü DİL puan türünde en yüksek ikinci puana sahiptir. Bölümün amacı alanında uzman ve kaliteli eğitim alan çeviri uzmanları yetiştirmektir. Çeviribilim bölümünde dile dair köken ve etimolojik geçmişte detaylı olarak incelenir. Bu sayede öğrenciler ilgili dile dair her ayrıntıyı öğrenebilir. Çeviribilim öğrencileri, sadece dili öğrenmekle kalmaz. En önemlisi o dile dair kültür ve edebi eserler de incelenir.

Çeviribilim dersleri arasında etimoloji, çevirmenler için etkili konuşma, çevirmenler için bilişim teknolojileri, edebiyat çevirisi, politika bilimi, eşzamanlı çeviri, ardıl çeviri vb. yer alır. Bölüm mezunları çok uluslu şirket ve kuruluşlarda; medya sektöründe; sivil toplum kuruluşlarında çalışabilir. Akademik hedefleri doğrultusunda ilerleyebilir veya serbest çevirmen olarak freelance çalışma imkanından faydalanabilir.

Çeviribilim En İyi Üniversiteler

Çeviribilim son yılların en yeni ve gözde dil bölümleri arasında yer alıyor. Bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler dil puan türünden en az 305 puan almalıdır.

Üniversite ŞehirTaban PuanEğitim Dili
Boğaziçi ÜniversitesiDevletİstanbul498İngilizce
Yeditepe Üniversitesi (burslu)Vakıfİstanbul470İngilizce
Yeditepe Üniversitesi (%50 indirim)Vakıfİstanbul 362İngilizce
Yeditepe Üniversitesi (ücretli)Vakıfİstanbul305İngilizce
Bartın ÜniversitesiDevletBartın321 İngilizce
Sakarya ÜniversitesiDevletSakarya303Almanca