Üniversite Bölümleri Eşit Ağırlık

Lise döneminde yapacağınız bölüm seçimi, doğrudan meslek ve iş hayatınızı etkiler. Üniversite bölümlerinin her biri öğrencilerin farklı ilgi alanlarına hitap eder. Hem sayısal hem de sözel bölümlerde başarılı olan eşit ağırlık öğrencileri için birçok bölüm bulunuyor. Üstelik, birçok bölüm iş bulmak ve dolgun bir maaş kazanmak için son derece avantajlıdır. Üniversite bölümleri eşit ağırlık alanından seçildiğinde dersleriniz sadece sözel veya sözel – sayısal olur. Hayalinizdeki birçok mesleği eşit ağırlık alanında bulabilirsiniz. Diğer alanlara göre bölüm açısından daha zengindir.

En İyi Eşit Ağırlık Bölümleri

En iyi eşit ağırlık bölümleri sizin hayaliniz ve ilgi alanınıza göre değişir. Meslek seçimi yaparken sadece dolgun maaş ve iş garantisi açısından değerlendirmemelisiniz. Bir işi yaparken mutlu olmadığınız sürece hayatınız olumsuz yönde etkilenir. Aşağıda üniversite bölümleri eşit ağırlık alanıyla ilgili önemli bilgileri görebilirsiniz. İşte, en iyi eşit ağırlık bölümleri

Hukuk

Son yılların en fazla tercih edilen bölümlerinden biri Hukuk’tur. YÖK tarafından yapılan son açıklamada 100 bin sınırı getirildi. Hukuk Fakültesi’nden mezun olan biri avukat, hakim, savcı, hukuk müşaviri, kaymakam, yasama uzmanı yardımcılığı vb. birçok alanda iş bulabilir. Türkiye’de ve dünyada hukuka duyulan ihtiyaç hiçbir zaman bitmeyecektir. Bu nedenle her zaman iş bulabileceğiniz nadir bölümlerden biridir.

Psikoloji

Psikoloji, insan zihnine ait tüm davranışları, bilinç ve bilinçaltında oluşan değişimleri, duyguları inceleyen zengin bir bölümdür. Psikoloji bölümünden mezun olanlar ‘Psikolog’ olarak neredeyse her yerde çalışabilir. Psikolojik araştırma merkezi, hastane, rehabilitasyon merkezi, okul, kreş vb. farklı kurumlarda iş bulabilirsiniz. Kamu kadrolarında çalışmak için KPSS’ye girmeniz gerekir. Ancak özel sektörde de yoğun bir psikolog ihtiyacı vardır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

En iyi TM bölümleri arasında bulunan İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı her zaman iş olanağı sunan nadir bölümlerden biridir. İç mimarlar estetik duygusu yüksek olan yerler tasarlamaktadır. Genellikle kapalı alanlar için çalışılsa da çevre tasarımları konusunda da iç mimarlara ihtiyaç duyulur. İç mimarlar freelance olarak çalışabildiği gibi, inşaat ve dekorasyon firmalarında da iş bulabilir. KPSS ile kamu kurumlarında da çalışabilirsiniz.

İşletme

İşletme uzun yıllardır en çok tercih edilen eşit ağırlık bölümleri arasında bulunuyor. Türkiye’de birçok üniversitede İşletme bölümü olması en büyük etkenlerden biri. Ancak genellikle iş olanağının daha fazla olması sebebiyle tercih edilmektedir. İşletme bölümü, İdari ve İktisadi Birimler Fakültesi’nde yer alır. Mezunlar eğitim, ulaştırma, sağlık, gayrimenkul, madencilik, bilişim vb. birçok sektörde iş bulabilir. TBMM yasama uzmanı, müfettiş,kaymakam, gelir uzman yardımcısı, Sayıştay denetçiliği vb. birçok mesleği yapmak için KPSS’den iyi bir puan almalısınız.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR)

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları danışanları dinlemek, yol göstermek, olayları bir bütün içinde değerlendirmek, tedavi planı oluşturmak vb. görevleriyle bilinir. Aynı zamanda gerekli durumlarda psikiyatr ve psikologla iletişime geçerek daha iyi bir tedavi planı için zemin oluşturabilir. Mezunlar okullarda, kolejlerde, kliniklerde ve sağlık merkezlerinde iş bulabilir. Ayrıca bazı fabrika ve firmalar da Psikolojik Danışman alıyor.

Ekonomi

İnsanlar ticaret ve alışveriş yaptığı sürece var olacak bölümlerden biri Ekonomi’dir. İş olanağının fazla olması ve freelance çalışma imkanı ile en iyi TM bölümleri arasındadır. Ekonomi bölümünde öğrenciler para ve bankacılık, mikro ve makro iktisat, siyaset bilimi, çevre ekonomisi vb. derslerde eğitim alır. Bölüm okuyanlar ‘ekonomist’ olarak mezun olmaktadır.

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi’nde okuyanlar farklı bölümlere yönelik derslerde eğitim alır. Hukuk, siyaset, ekonomi, tarih vb. bölümlerle ilgili derslerde zengin ve kapsamlı bir eğitim verilir. Mezun olanlar başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere neredeyse her bakanlıkta çalışabilir. İhracat ve ithalat firmaları, sivil toplum kuruluşları, bankalar, NATO, OECD vb. farklı alanlarda iş bulmanız mümkün olur.

Yönetim Bilişim Sistemleri

Önü açık ve iş getirisi yüksek olan diğer bir bölüm Yönetim Bilişim Sistemleri’dir. Kamu veya özel bankalar, yazılım şirketleri, teknolojiyle ilgili şirketler, veri analiz şirketleri vb. yerlerde iş bulunabilir. Bölümün amacı çağa uyum sağlayan, bilgiyi doğru kullanabilen ve yönetebilen kişileri yetiştirmektir. Yüksek maaş avantajı ve kolay iş bulunabilmesi ile en iyi eşit ağırlık bölümleri arasında bulunur.

Çocuk Gelişimi

Eşit ağırlık meslekleri ve maaşları açısından değerlendirildiğinde en avantajlı bölümlerden biri Çocuk Gelişimi’dir. Devlet kadrolarında iş bulmak daha kolaydır ve özel sektörde de her zaman ihtiyaç duyulur. Hastaneler, anaokulları, kreşler, çocuk programları hazırlama, ıslahevleri ve çeşitli firmalarda çalışabilirsiniz. Ayrıca çocuklara yönelik kitap, program, şarkı vb. hazırlanmasında danışman ve uzman olarak da çalışmak mümkündür.

Grafik Tasarımı

Grafik Tasarımı son yılların en popüler ve gözde TM bölümleri arasında bulunuyor. Reklam ve tanıtımın her geçen gün daha değerli olması, insanların bu mesleğe ihtiyaç duymasını sağlamaktadır. Sanat tarihi, renk kuramları, 3 boyutlu tasarım, web tasarımı, tipografi vb. alanlarda eğitim veriliyor. Mezunlar reklam ve medya kuruluşları, eğitim, yiyecek – içecek pazarlama, sanat danışmanlığı vb. farklı yerlerde iş bulabilir. Ayrıca Grafik Tasarımı mezunları kendi ofislerini de açabilir.

Bankacılık

Bankacılık bölümünden mezun olanlar ‘Finans Uzmanı’ olarak iş bulabilir. Bu bölüme alternatif olarak ‘Bankacılık ve Finans’ veya ‘Uluslararası  Bankacılık ve Finans’ bölümlerini de tercih edebilirsiniz. 2 yıl okumak için ise ‘Bankacılık ve Sigortacılık’ bölümü vardır. Bölüm mezunları tüm finans kuruluşları ve bankalarda iş bulabilir. Bunun yanı sıra kişisel danışmanlık da verebilirsiniz.

Kamu Yönetimi

Hükümet politikalarının düzenli uygulanması ve denetlenmesi için Kamu Yönetimi mezunlarına ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda özel şirketlerde de Kamu Yönetimi’nden mezun olanlar üst düzey yönetici olarak çalışabilir. İş olanağının her zaman olması sayesinde en iyi eşit ağırlık bölümleri arasında yer alıyor. Bölüm mezunları kaymakam, komiser, müfettiş vb. kadrolarda çalışabilir. Ayrıca pedagojik formasyon alarak öğretmen de olabilirsiniz.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, spora ilgi duyan öğrenciler için en iyi eşit ağırlık bölümüdür. BESYO’ya girmek için spor mülakatlarından başarılı olmanız gerekir. Bölüm mezunları özel ve devlet okullarında beden eğitimi olarak çalışabilir. Bunun yanısıra spor merkezlerinde de iş bulabilirsiniz.

Havacılık Yönetimi

Havacılık Yönetimi son yıllardaki en iyi eşit ağırlık bölümleri arasında bulunuyor. Bölüm henüz yeni sayılmasına rağmen iş alanı oldukça geniş. Havacılık Yönetimi Bölümü, Havacılık ve Uzay Fakültesi bulunan üniversitelerde bulunuyor. Bölüm mezunları havayolu şirketleri, hava ulaştırma şirketi, hava lojistik şirketleri ve havalimanlarında çalışabilir.

Sınıf Öğretmenliği

Yıllardır popülerliğini koruyan bölümlerden biri de Sınıf Öğretmenliği’dir. Bölüm mezunları devlet ve özel okullarda ‘sınıf öğretmeni’ olarak çalışabilir. İyi bir KPSS puanı aldığınızda atanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Diğer öğretmenlik bölümlerine oranla Sınıf Öğretmenliği’nde atama sayıları daha fazladır.

Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmetler’in aynı isimle lisans ve önlisans bölümleri bulunur. Lisans bölümü mezunları için iş olanağı daha fazladır ve maaşı daha yüksektir. Önlisans bölümünde okuyanlar da kolayca iş bulabilir ancak maaşı daha düşük olacaktır. Önlisans mezunları, istedikleri takdirde DGS ile geçiş yapabilir. Sosyal Hizmetler bölüm mezunları sığınma evleri, huzurevi, devlet planlama teşkilatı, çocuk esirgeme kurumu, yurt, hastaneler, sivil toplum kuruluşları vb. birçok yerde çalışabilir.

Sağlık Yönetimi

Özel sağlık kurumlarının çoğalmasıyla birlikte Sağlık Yönetimi mezunları için de iş olanağı daha fazla artış gösterdi. Bölüm mezunları ‘Sağlık Yöneticisi’ olarak işe başlar ve sağlık hizmetindeki her süreçte kurum içi ve kurum dışı ilişkileri yürütür. Sağlık yöneticileri, üniversite, özel ve vakıf hastanelerinde, sağlık sigortası yapan şirketlerde, rehabilitasyon merkezi ve kliniklerde, tıbbi ilaç / malzeme üretimi ve satışı yapan şirketlerde çalışabilir.

İktisat

İktisat bölümü en fazla tercih edilen eşit ağırlık bölümleri arasında bulunuyor. Özellikle sayısal da daha iyi olan öğrenciler İktisat bölümünde çok iyi işlerde çalışabilir. İktisat mezunları için iş olanağı oldukça fazladır. Bankacı, muhasebeci, ekonomist, analist vb. üst düzey işlerde çalışabilir. Kısacası pazarlama, finans, gayrimenkul, banka vb. ticaret ve parayla ilgili olan her firmada iş bulabilirsiniz.

Tarih Öncesi Arkeoloji

Tarih Öncesi Arkeoloji Bölümü sayılı üniversitede bulunuyor. Dolayısıyla mezun öğrenci sayısı daha az ve iş olanağı daha fazla. Öğrenciler, ‘Arkeolog’ olarak mezun olur ve KPSS sonrasında Kültür Bakanlığı’nda iş bulabilir. Arkeolojik kazıntıların bulunması ve çıkartılması, eserlerin onarılması ve bakım yapılması gibi iş görevleri vardır.

Felsefe Grubu Öğretmenliği

Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunları KPSS ile devlet okullarında iş bulabilir. Veya özel okullarda Felsefe / Sosyoloji öğretmeni olarak çalışır. Lisans boyunca klasik mantık, gelişim psikolojisi, eğitim bilimine giriş, kurumlar sosyolojisi vb. derslerde eğitim verilmektedir. Felsefe Grubu Öğretmenliği’nin bölüm puanları, diğer öğretmenlik branşlarına oranla daha düşüktür.

Maliye

Maliye bölümü aynı isimle önlisans ve lisans eğitimde bulunuyor. Bölümde finans, hukuk, maliye vb. dersler ağırlıklıdır. Bölüm mezunları idari hakim, değerlendirme uzmanı, müfettiş, mali müşavir, Merkez Bankası uzmanlığı vb. meslek kollarında çalışabilir. İş olanağının fazla olması ve Türkiye’deki birçok üniversitede bölümün bulunması ile uzun yıllardır popülerliğini korumaktadır.

Eşit Ağırlık Bölümlerinin Tamamı

En iyi eşit ağırlık bölümleri arasından kendinize uygun bir meslek seçemediyseniz, diğer bölümlere de göz atabilirsiniz. Sıkı bir çalışma ve kendinizi geliştirerek her zaman her meslek kolunda iş bulmanız mümkün olacaktır.

En İyi 2 Yıllık Eşit Ağırlık Bölümleri

En iyi iki yıllık eşit ağırlık bölümleri ile hayalinizdeki mesleğe kavuşabilirsiniz. Bir kısmı kendi işinizi yapmanızı sağlarken bir kısmı devlet ve özel kuruluşlarda çalışmanızı sağlar.

 • Arıcılık
 • Avcılık ve Yaban Hayatı
 • Basım ve Yayın Teknolojileri
 • Bilgi Yönetimi
 • Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri
 • Deniz Brokerliği
 • Deniz ve Liman İşletmeciliği
 • Dış Ticaret
 • Hava Lojistiği
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Kuyumculuk ve Takı Tasarım
 • Lojistik
 • Moda Tasarımı
 • Pazarlama
 • Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 • Spor Yönetimi
 • Tarımsal İşletmecilik
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği
 • Uçuş Harekat Yöneticiliği
 • Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

En İyi 4 Yıllık Eşit Ağırlık Bölümleri

En iyi 4 yıllık eşit ağırlık bölümleri daha fazla iş imkanı sağlamaktadır. Aşağıda kendiniz ve geleceğiniz için en iyi bölümleri bulabilirsiniz.

 • Aile ve Tüketici Bilimleri
 • Antrenörlük Eğitimi
 • Antropoloji
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
 • Ekonometri
 • Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi
 • Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri
 • Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı
 • Lojistik
 • Moda ve Tekstil Tasarımı
 • Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik
 • Uluslararası Girişimcilik
 • Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik
 • Uluslararası Ulaştırma Sistemleri
 • Yönetim Bilişim Programları