Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti

Türkiye’deki eğitim durumu, yükselen kur ve istihdam oranlarının azalmasıyla birlikte binlerce öğrenci üniversite okumak için yurtdışını tercih ediyor. Yüksek eğitim kalitesi, yeni bir dil öğrenmek ve istihdam oranlarının yüksek olması ise yurtdışını tercih etme sebeplerini oluşturuyor. Yurtdışında üniversite okumanın maliyeti ise öğrencilerin en fazla tereddüt ettiği sebeplerden biri olarak öne çıkıyor.

Yurtdışında üniversite okumanın maliyeti birçok farklı kritere göre şekilleniyor. Birçok ülkede Türkiye’deki bir vakıf üniversitesine oranla daha uygun fiyatlarla eğitim almak mümkün. Ancak aynı şekilde üniversite eğitiminin çok pahalı olduğu ülkeler de bulunuyor. Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız mutlaka maliyet hesaplaması yapmalısınız. Aşağıda ülkelere göre üniversite eğitim ücretleri ve yaşam giderlerini beraber inceleyelim!

Yurtdışı Üniversite Fiyatları Nedir?

Uluslararası öğrenci olmak ve dünyanın farklı ülkelerinde yeni bir hayat kurmak isteyen öğrenciler yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyor. Pek çok öğrenci bu isteğini gerçekleştirirken bazı öğrenciler ise vazgeçebiliyor. Yurtdışı üniversite fiyatları ile ilgili doğru bir bilgilendirmeye sahip olduğunuzda ekonomik giderlerinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu sayede yurtdışında üniversite okuma kararınız daha kesin olacaktır.

Yurtdışı üniversite fiyatları ülke, yıllık harç ücreti ve istenilen bölüme göre farklılık gösteriyor. Her ülkede üniversite ve bölüm ücretleri farklı kıstaslara göre belirleniyor. Öte yandan bazı üniversiteler konaklama, eğitim masrafları, ulaşım vb. giderler için burs da vermektedir. Bu üniversiteler ise dünyanın her ülkesinden öğrenci için yeni bir dünyaya kapı aralıyor.

Yurtdışında Okumak İçin Hangi Maliyetleri Hesaplamalıyım?

Yurtdışında üniversite eğitimi fiyatları için aşağıdaki giderleri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Yıllık eğitim ücreti (üniversite harç ücreti)
 • Konaklama (yurt, ev vb.)
 • Beslenme
 • Ulaşım
 • Sağlık Sigortası (bazı üniversiteler uluslararası öğrenciler için sigorta ücretini karşılar)

Yukarıdaki maliyetlere ek olarak kişisel ihtiyaçlarınız için de bütçe planlaması yapmanız gerekir. Örneğin, sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa aylık masraflarınız artacaktır. Öte yandan bulunduğunuz şehirdeki sosyal faaliyetlere katılmak, müzeleri gezmek veya sinemaya gitmek için de ortalama 1000 dolar harçlığınız bulunmalıdır.

Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okumak

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak ya da düşük ücretlerle eğitim almak Türk öğrencileri cezbeden en önemli avantajlardan biri. Öğrenciler, Avrupa’daki en iyi devlet üniversitelerinde hiçbir eğitim ücreti ödemeden üniversite okuyabilir. Kısacası İskandinav ve Avrupa ülkelerinde, Türkiye’deki özel üniversitelere harcayacağınız paradan daha ekonomik bir eğitim alabilirsiniz.

En ucuz yurtdışı üniversite eğitimi için ücretsiz devlet üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Örneğin, Almanya, İspanya, Danimarka, İtalya, Estonya, Polonya vb. birçok ülkede ücretsiz üniversite eğitimi almak mümkündür. Bu ülkelerde sadece kişisel ihtiyaçlarınız ve beslenme, konaklama vb. giderleriniz için para harcarsınız.

Yurtdışında ücretsiz üniversite eğitimi için ülkeler farklı kriterleri talep edebiliyor. Örneğin Almanya, Finlandiya, Avusturya’da eğitim almak istiyorsanız Türkiye’deki üniversite sınavından barajı geçmeniz veya yüksek bir puan almanız gerekiyor. Yunanistan, Norveç, Fransa vb. ülkelerde ise yıllık 250 Euro civarında bir eğitim ücreti var. Öte yandan ülkenin ana dilinde eğitim görecekseniz bir yıl hazırlık sınıfı zorunluluğu bulunuyor.

Yurtdışında Nasıl Ücretsiz Üniversite Okuyabilirim?

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak için diğer üniversitelerde olduğu gibi bazı şartları karşılamanız gerekiyor. Lise diplomanızın bulunması ve ortalama 70 puanla mezun olmanız ise en önemli taleplerden biri. Öte yandan spor, sanat vb. faaliyetlerde başarılıysanız ve madalya, sertifika vb. sahibiyseniz bu üniversitelerde okumanız çok daha kolay olacaktır.

En ucuz yurtdışı üniversite eğitimi için Avrupa’daki devlet üniversitelerine başvurmanız gerekiyor. Örneğin, Almanya’da okumak istiyorsanız tercih ettiğiniz bölümde eğitim veren kurumların başvuru tarihlerini takip etmelisiniz. Başvuru dönemlerinde sizden istenilen belgeleri posta yoluyla veya web sitesinde form gönderme imkanıyla gönderebilirsiniz. Daha uygun fiyatlı üniversite eğitimi için merkez şehirlerden ziyade kırsal bölgeler daha avantajlı olacaktır.

Yurtdışı Üniversite Bursları

Öğrenciler, eğitim hayatını sorunsuz geçirebilmek için genellikle finansal desteğe ihtiyaç duyar. Yurtdışında devlet üniversitesinde okusanız da özel üniversitede eğitim alsanız da bu burslarla kişisel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Burs almak için üç farklı yöntem bulunur:

 • Devlet Bursları
 • Üniversite Bursları
 • Çeşitli Kurum ve Kuruluşlar Tarafından Sağlanan Burslar

Devlet Bursları

Her Avrupa Birliği ülkesi, uluslararası öğrenciler için çeşitli burs imkanı sunar. Bu burslar yılda bir kere, eğitim süresi boyunca veya yılın belirli dönemlerinde farklı miktarlarda veriliyor. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz ülkeye karar verip seçildikten sonra burslara kolayca başvurabilirsiniz. Yurtdışı üniversite bursları ile konaklama, seyahat, vize, kitap, beslenme vb. birçok ihtiyacı karşılamak için yeterli miktardadır. Genelde aylık verilen burs miktarları 500 Euro civarında farklılık gösteriyor.

Üniversite Bursları

Yurtdışı üniversite bursları genellikle Avrupa ve İskandinav ülkelerinde, Kanada ve Amerika’da oldukça popülerdir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden daha küçük üniversitelere kadar neredeyse her kurum her yıl belirli sayıda öğrenciye burs vermektedir. Lisans öğrencileri için verilen burs oranları 3000 Euro civarındayken yüksek lisans ve doktora öğrencileri 10 bin Euro civarında burs alabilir. Yurtdışı üniversite burslarından faydalanmak için seçildiğiniz üniversitenin burs başvuru tarihlerini yakından takip etmelisiniz.

Kurum Bursları

Yurtdışında burslu üniversite okumak için diğer bir alternatif ise kurumlardan yardım istemektir. Kurum bursları aylık veya yılda bir iki defa burs verebilir. Ancak kurum burslarının miktarı çok yüksek değildir. Aylık masraf kalemlerinizden biri için yeterli olacaktır. Örneğin, ulaşım veya beslenme giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Kurum burslarından faydalanmak için ders notlarınızın iyi derecede olması gerekir.

Yurtdışı Üniversite Burs Başvurularında Bilinmesi Gerekenler

Yurtdışı üniversite bursu almakta kararlıysanız, burs veren özel üniversitelere başvuru yapmalısınız. Birçok üniversite ve devlet, uluslararası öğrencilere kolayca burs sağlar. Ancak burs alma şansınızı arttırmak için burs veren özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Öte yandan devlet, üniversite ve kurum burslarını sık sık takip etmeniz en iyisidir. Bu sayede erken başvuru avantajından yararlanabilir, belgeleri öncesinden hazırlayabilir ve prosedür hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı üniversite bursu başvurusu genellikle üniversite kabul tarihleri arasında yapılır. Fakat bu tarihlerden önce veya sonra başvuru alan ülke ve üniversiteler de bulunur. Yurtdışı üniversite başvuru kriterlere ülkelere ve üniversitelere göre farklılaşabilir. Temelde öğrencilerden istenen belgeler şunlardır:

 • Akademik GPA,
 • Lisans öğrencileri için lise diplomasının onaylı belgesi, yüksek lisans öğrencileri için lisans diplomasının onaylı belgesi,
 • Özgeçmiş,
 • TOEFL veya IELTS skoru.

Burs başvurusunda bulunurken seçici davranmamanız gerekir. Birçok öğrenci ihtiyacı olsa da olmasa da burs başvurusu yapıyor. Dolayısıyla saygın kurumlardan en küçük kuruluşlara kadar burs veren her yere başvuru yapabilirsiniz.

Ülkelere Göre Eğitim Ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında okumak konusunda kararlıysanız ülkelere göre eğitim ve yaşam maliyetlerini bilmek doğru karar vermenize yardımcı olur. Son yıllarda her şeyin fiyatı gibi üniversitelerin eğitim ücretleri de yükseliyor. Ancak bütçeniz için doğru tercihlerde yaparak düşük maliyetli üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Öğrenciler, yurtdışında üniversite eğitimi almak için genellikle Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Bu ülkelerde öğrencilere daha fazla olanak sunuluyor ve finansal destek yapılıyor. Aşağıda ise dünyanın farklı bölgelerinden en iyi üniversite ülkelerini görebilirsiniz.

İngiltere

İngiltere’de üniversite eğitim ücretleri diğer ülkelere göre daha fazladır. TL ve Sterlin arasındaki fark ise bu durumun en temel sebebidir. Ancak yine de dünyanın en iyi üniversiteleri genellikle İngiltere’dedir ve ülke genelinde eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Türk öğrencilerin de en fazla tercih ettiği ülkeler arasında bulunur. İngiltere’de lisans eğitimi süresi üç yıldır bu da Türk öğrencilerin çalışmaya daha erken başlamasını sağlar. İngiltere – Türkiye arası ise uçak seyahati ile 3.5 saat sürüyor.

En pahalı üniversite eğitimi konusunda da İngiltere üst sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda konaklama, beslenme gibi giderler için de daha fazla masraf edilmesi gerekiyor. İngiltere’de altı aydan fazla kalacak öğrenciler sağlık sigortasından faydalanabilir. Ancak devletin karşıladığı sağlık sigortasında imkanlar oldukça kısıtlıdır. İngiltere’deki özel üniversite ücretleri ve yaşam giderleri ortalamasını aşağıda inceleyebilirsiniz:

Yıllık Eğitim Ücreti15.000 GBP
Aylık Konaklama500 GBP
Aylık Beslenme400 GBP
Aylık Ulaşım80 GBP
Aylık Kişisel Giderler200 GBP

ABD

Sınavsız yurtdışı üniversite okumak için en fazla tercih edilen ülkelerden bir diğeri ise ABD’dir. ABD’de neredeyse her bütçeye uygun çok sayıda üniversite bulunuyor. Dolayısıyla dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrenci, burada uygun fiyatlarla üniversite okuyabiliyor. 

ABD’de öğrencilerin haftalık 20 saat kampüs içinde çalışma izni vardır. Tatil dönemlerinde ise öğrenciler istediği yerde çalışarak finansal bir destek bulabilir. Öte yandan ABD’de sağlık sigortası yaptırmak zorunludur ve devlet bu masraf için bir destek de bulunmaz. Aylık sağlık sigortası masrafı 100 dolar civarındadır.

Yıllık Eğitim Ücreti20.000 USD
Aylık Konaklama1600 USD
Aylık Beslenme500 USD
Aylık Ulaşım90 USD
Aylık Kişisel Giderler150 USD

Amerika’da üniversite okumak yeme & içme ve kişisel maliyetler açısından daha avantajlıdır. Üstelik eğitim kalitesi ve iş oranı oldukça yüksektir.

Kanada

Türk öğrencilerin üniversite eğitimi için en fazla tercih ettiği ülkelerden biri Kanada’dır. En pahalı yurtdışı üniversite eğitimi veren ülkeler arasında yer alır. Kanada’nın ABD’ye komşu olması, ılıman göçmen politikası ve üst düzey eğitim kalitesi ise öğrencileri cezbeden özelliklerden biridir.

Kanada’da üniversite ücretleri eyaletten eyalete farklılık gösterir. Öte yandan öğrencilerin kampüs için de çalışma hakkı da vardır. Kanada’da üniversite eğitimi almak istediğinizde sizden 10.000 CAD bulunan bir banka hesabınızı kanıtlamanızı isteyebilirler. Ancak bu tutar her üniversitede farklıdır.

Kanada’da ev kiraları Avrupa ülkelerine göre daha yüksektir. Ancak uygun fiyatlı yurtları da bulunur. Son olarak Kanada’da üniversite eğitimi almak için uluslararası geçerliliği olan bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor.

Yıllık Eğitim Ücreti18.000 CAD
Aylık Konaklama1100 CAD
Aylık Beslenme400 CAD
Aylık Ulaşım100 CAD
Aylık Kişisel Giderler150 CAD

Almanya

Yurtdışı ücretsiz üniversite eğitimi veren ülkeler arasında en fazla tercih edilen ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya’daki yüksek yaşam kalitesi, üst düzey eğitim, öğrencilere sunulan imkanlar ve YÖK denkliğinin bulunması tercih sebeplerini oluşturuyor.

Almanya’da üniversite okumak istediğinizde YKS’de baraj puanını aşmanız gerekiyor. Ancak mezun olduğunuzda da YÖK denkliği hiçbir işlem yapmadan veriliyor. Almanya’da okumak isteyen öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Aynı zamanda öğrencilere bir yılda en fazla 90 tam gün çalışma izni verilir.

Yıllık Eğitim Ücreti10.000 Euro
Aylık Konaklama400 Euro
Aylık Beslenme300 Euro
Aylık Ulaşım80 Euro
Aylık Kişisel Giderler200 Euro

Avustralya

Avustralya yurtdışı üniversite fiyatları konusunda en fazla merak edilen ülkeler arasında yer alıyor. Sınavsız yurtdışında üniversite eğitimi sunan Avustralya, tıpkı Almanya gibi YÖK denkliği de vermektedir. Avustralya ekonomik ülkelerden biridir ve öğrenciler rahatça yaşamını sürdürebilir.

Avustralya’da üniversite eğitimi almanız için YKS’de iyi bir puan almanız gerekir. Aynı zamanda bazı üniversiteler sadece barajın geçilmesini yeterli buluyor. Avustralya’daki üniversitelerde lisans eğitimi süresi üç yıldır. Öğrenciler, eğitim gördükleri süre boyunca haftada 20 saat çalışma izninden yararlanabilir. Tatil günlerinde ise öğrenciler çalışma konusunda serbesttir.

Burada üniversite eğitimi almak istediğinizde sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Aylık sağlık sigortası masrafı ise 30 AUD civarında değişir.

Yıllık Eğitim Ücreti8000 AUD
Aylık Konaklama600 AUD
Aylık Beslenme400 AUD
Aylık Ulaşım95 AUD
Aylık Kişisel Giderler300 AUD

Polonya

Yurtdışı en ucuz üniversite eğitimi denilince akla gelen ilk ülkelerden biri Polonya’dır. Yurtdışı tıp fakültesi okumak isteyen öğrenciler dahi burada ekonomik bir üniversite süreci yaşayabilir. Lisans eğitimi süresi üç yıldır ancak mühendislik bölümlerinde dört yıl sürer. Ülkenin eğitim dili ise Lehçe ve İngilizcedir.

Polonya’da üniversite okumak, Türkiye’de vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha caziptir. Ülkenin Avrupa Birliği içinde yer alması sayesinde çok geniş bir istihdam oranı sağlanır. Öte yandan burada üniversite mezunu olduğunuzda diplomanıza YÖK denkliği verilir. Aynı zamanda mezun olan öğrenciler yerleşme ve çalışma izninden de faydalanabilir. Üstelik yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ek bir sınav zorunluluğu bulunmaz.

Yıllık Eğitim Ücreti5000 Euro
Aylık Konaklama500 Euro
Aylık Beslenme200 Euro
Aylık Ulaşım50 Euro
Aylık Kişisel Giderler200 Euro

Fransa

Kültürel ve sosyal hayatın haricinde yüksek eğitim kalitesi sunan ülkelerden biri de Fransa’dır. Burada eğitim görebilmek için Fransızcanızın B2 seviyesinde olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bunun içinde TOEFL benzeri DALF sınavına girmelisiniz. Aynı zamanda Fransa’da üniversite eğitimi almak için istediğiniz bölümü Türkiye’de kazanmalısınız. Örneğin, orada elektrik mühendisliği okuyacaksanız Türkiye’de bir üniversiteden bu bölümü kazandığınızı belgelemeniz istenir.

Fransa’da yaşam maliyetleri yüksek olsa da öğrenciler düşük ücretli üniversite eğitiminden faydalanabilir. Yıllık 1000 Euro gibi bir ücretle Fransa’da devlet üniversitesinde eğitim alabilirsiniz. Lisans eğitimi sonrasında Fransa’da çalışmak isterseniz yüksek lisans yapmanız gerekir, aksi takdirde izin verilmez. Öte yandan öğrencilere üniversite okudukları süre içinde haftalık 17 saat çalışma hakkı tanınmaktadır.

Yıllık Eğitim Ücreti2000 Euro
Aylık Konaklama600 Euro
Aylık Beslenme200 Euro
Aylık Ulaşım100 Euro
Aylık Kişisel Giderler300 Euro

Norveç

Ekonomik refah ve yüksek yaşam standartlarıyla dikkat çeken Norveç, yurtdışı ücretsiz üniversite imkanı sunan ülkelerden biridir. Norveç’te devlet üniversiteleri, uluslararası öğrenciler için ücretsizdir. Özel üniversiteler ise farklı fiyatlandırma politikaları uygular. Lisans eğitimi üç yıldır.

Norveç’te üniversite okumak için Türkiye’de aynı bölümde en az bir yıl lisans eğitimi almanız gerekir. Öğrencilerin TOEFL skoru en az 170 IELTS skoru ise en az 6 olmalıdır. Norveç’te sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değildir ve devlet hastane giderlerini karşılar.

Norveç’te yaşam giderleri, pek çok Avrupa ülkesine oranla daha masraflıdır. Ancak devlet ve üniversite kaynaklı burslarla öğrenciler finanse edilir.

Hollanda

Hollanda’nın hareketli sosyal yaşamı ve Amsterdam gibi canlı bir şehre sahip olması öğrencileri büyülüyor. Özellikle son yıllarda birçok Türk öğrenci Hollanda’da üniversite okumayı tercih ediyor. Hollanda kozmopolit şehirleri, güvenli yaşamı ve yüksek istihdam oranları ile her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Araştırma odaklı eğitim sistemiyle dikkat çeken Hollanda, uluslararası öğrencilerin TOEFL skorunu kanıtlamasını ister. Aynı zamanda pek çok AB ülkesine göre eğitim ve yaşam masrafları daha düşüktür. Lisans süresi üç yıl olmakla birlikte mezun olduktan sonra da bir yıl daha yaşama hakkı verilir. Eğer burada kalmak isterseniz yüksek lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

Yıllık Eğitim Ücreti10000 Euro
Aylık Konaklama800 Euro
Aylık Beslenme300 Euro
Aylık Ulaşım50 Euro
Aylık Kişisel Giderler200 Euro

Diğer Ülkeler İçin Üniversite Ve Yaşam Ücretleri

Türk öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen yurtdışı üniversite ülkelerini yukarıda inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda öğrencilerin en fazla tercih ettiği diğer ülkeler de aşağıda yer alıyor.

Geleceğinizi en güzel şekilde planlamak ve üst düzey bir eğitim almak için bütçeniz en önemli faktörlerden biridir. Bütçenizi doğru planlayarak dünyanın en iyi üniversitelerinde bile eğitim alabilirsiniz.

                            ÜlkeYıllık Toplam Ücret (Eğitim, konaklama, ulaşım ve beslenme ücretleri dâhil)
Macaristan10000 Euro
Letonya8000 Euro
Ukrayna5000 Euro
İrlanda20000 Euro
İtalya15000 Euro
Yunanistan9000 Euro
İsviçre28000 Euro
Çek Cumhuriyeti10000 Euro
Rusya15000 Euro

* Ortalama Ücretler

Yurtdışında Üniversite Okurken Hangi Konaklama İmkânlarından Faydalanabilirim?

Yurtdışında üniversite okurken öğrenciler birçok konaklama imkanından faydalanabilir. Uygun fiyatlı konaklama yerleri ile yıllık ve aylık masraflarınızı büyük oranda azaltabilirsiniz. Aynı şekilde eğer bütçe problemi yaşamıyorsanız çok lüks ve pahalı semtlerde yaşayabilir ve çeşitli imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Yurtlar

Yurtdışında üniversite eğitimi alırken öğrenci yurtlarında kalabilirsiniz. Birçok ülkede öğrenci yurtları gelişmiş imkanlara sahiptir. Ayrıca farklı kültürden arkadaşlar edinmeniz için en harika ortamlardan biridir. Yurtdışı üniversite yurt fiyatları ise ülke ve şehre göre farklılık gösterir. Avrupa ülkelerinde standart bir yurt odası için aylık 200 Euro civarında ödeme yapmanız gerekir.

Paylaşımlı Ev

Yurtta kalmak istemeyen veya yer bulamayan öğrenciler için en ideal çözüm paylaşımlı evde kalmaktır. Birkaç ev arkadaşı bularak kendi evinizin konforunda ders çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkenin başkenti ve en büyük şehri her zaman daha fazla kira ödemenizi gerektirir. Bu nedenle bütçe problemi yaşıyorsanız kırsal alanlardaki veya küçük şehirlerdeki üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Her zaman buralarda kiralar daha ucuzdur ve yurt imkanının kısıtlı olmasından dolayı kiralar daha uygundur.

Yurtdışında Üniversite Okumanın Maliyeti İle İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular

Yurtdışında üniversite okuma maliyeti ile ilgili ayrıntılı bilgilere erişmek için aşağıdaki soru cevaplara göz atabilirsiniz. Her öğrencinin bütçesine uygun üniversiteler bulunuyor. Ayrıca sütün başarıya sahip olan öğrenciler dünyanın her bölgesinden üniversiteyi kolayca tercih edebilir.

Türkiye’de üniversite kazanıp yurtdışında okumak da en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için yeterli bütçeniz yoksa Erasmus+, Work and Travel vb. programlardan faydalanabilirsiniz.

Yurtdışında üniversite okumanın maliyeti ile ilgili en fazla merak edilen soru ve cevaplar aşağıda yer alıyor:

 Yurtdışı en ucuz üniversite eğitimi hangi ülkelerdedir?

En ucuz yurtdışı üniversite eğitimi için tercih edebileceğiniz ülkeler arasında Avusturya, Polonya, İtalya, Macaristan, Estonya, Almanya, İspanya ve Çek Cumhuriyeti bulunuyor. Aynı zamanda Hindistan, Tayvan, Çin ve Malezya gibi Uzakdoğu ülkelerini de tercih edebilirsiniz. Finlandiya Norveç, İskandinav ülkeleri de ucuz üniversite eğitimi haricinde yüksek eğitim kalitesiyle de dikkat çekiyor.

Yurtdışı en pahalı üniversite eğitimi hangi ülkelerdedir?

Yurtdışı en pahalı üniversite eğitimi veren ülkeler arasında ABD, Kanada, İngiltere, İsviçre, İsveç, Avustralya ve Danimarka bulunuyor. Ancak bu ülkeler de öğrencilere sağlanan burs ve iş imkanları da daha fazla oluyor.

Yurtdışında üniversite fiyatları ne kadar?

Yurtdışında üniversite fiyatları özel veya devlet üniversitesi; konaklama yapılan yer; yıllık eğitim ücreti vb. birçok kıstasa göre farklılaşır. Genel olarak Avrupa ülkelerinde üniversite fiyatı yıllık 15 bin Euro civarındadır. ABD ve Kanada’da ise ortalama üniversite ücretleri 40 bin dolardır.

Yurtdışında ücretsiz üniversite nasıl okunur?

Yurtdışında ücretsiz üniversite eğitimi almak için devlet üniversitelerini tercih etmelisiniz. Almanya, İspanya, İtalya vb. ülkelerde devlet üniversiteleri, uluslararası öğrenciler için de ücretsizdir. Buradaki devlet üniversitelerine başvuru yaparak ücretsiz eğitim fırsatından yararlanabilirsiniz.

Yurtdışında okumak pahalı mı?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak yaşam tarzınız, kazandığınız okul, yaşadığınız yer vb. faktörlere göre pahalı ya da ucuz olabilir. Lüks bir evde, özel bir üniversitede ve şehir merkezinde yaşıyorsanız yurtdışı üniversite fiyatları pahalıdır. Bu durum tıpkı Türkiye ile benzerlik gösterir. Ancak ortalama fiyatlardaki bir okulu kazanıp standart bir evde oturduğunuzda Türkiye’ye göre çok daha ucuza üniversite eğitimi alabilirsiniz.